Komunitní stavění se pomalu dostává i do Česka. Může pomoci vyřešit bytovou krizi?
Asi nikdo by si nedovolil odporovat tomu, že bydlení je dnes velice drahou záležitostí, a to zejména ve větších městech, kde je to hlavně pro mladé lidi opravdu zásadní problém. Trendu, který v podstatě běžného člověka vylučuje z vlastnictví vlastního bydlení, se snaží zabránit projekt, který se inspiroval v Německu.
Zde už tato koncepce pod označením baugruppe funguje nějaký ten pátek. Hlavní myšlenkou je to, že roli developera nahrazuje komunita lidí, kteří budou v budoucím domě bydlet. Skupina lidí se zkrátka zorganizuje do právního uskupení, které pak vystupuje jako malý developer – následně si zajistí pozemek, všechna povolení a postaví bytový dům.
Chce to chuť spolupracovat i pevné nervy
Výhody jsou nejspíš zřejmé na první pohled. Dohromady se dávají lidé se stejným cílem a zaměřením, rovnou znáte své budoucí sousedy, stavíte a projektujete dle vlastních potřeb a představ. Na druhou stranu je třeba vidět i nevýhody – a ty vznikají samozřejmě hlavně v mezilidské komunikaci a odlišných přístupech. Skupina těchto lidí se musí domluvit a shodnout, což nemusí být vždy snadné. I proto tato koncepce cílí především na menší skupiny, například tři až čtyři rodiny.
Ale abychom viděli, že to jde – podobný projekt se již uskutečnil v Praze, kde se pro tři rodiny zrekonstruovala pětipodlažní vila. Každá rodina má svůj byt a dohromady k tomu prádelnu, klubovnu a technické zázemí, které zefektivňuje provozní náklady.
Byrokracie jako komplikace
Výhody jsou samozřejmě i po stránce finanční. Odpadá marže developerovi či daň z převodu nemovitosti. V dnešní době je však pro tento koncept špatně vyvinutý systém záruk ze strany státu a také například neúnosná délka stavebního řízení a administrativní náročnost celého počinu. Pokud se ale podaří tyto překážky odstranit, je možné, že i komunitní stavění by mohlo být hudbou budoucnosti pro nezávislé bydlení.