20. února 2024
Kategorie: Investice

Skutečný důvod růstu akcií: Pravidla hry se změnila

Akciové trhy zažívají od října 2023 nebývalý růst, a to i přes makroekonomické problémy. Indexy jako S&P 500 a STOXX Europe 600 stouply o více než 20 % a 13 %. Tento vývoj je překvapivý v kontextu zpřísňování měnové politiky a geopolitické nestability. Článek se snaží objasnit faktory, které za tímto růstem stojí.

Bod zlomu

Po výprodeji v roce 2022 se situace na poli likvidity začala měnit. Kolaps trhu se státními dluhopisy Velké Británie v říjnu 2022 fungoval jako varovný signál pro rozvinuté ekonomiky. Centrální banky si uvědomily, že současný systém není stavěn na vysoké úrokové sazby. Vznikl tak nový model, který kombinuje vyšší úrokové sazby s kvantitativním uvolňováním, aby se zabránilo kolapsu finančních trhů.

Nový model

Tento model zahrnuje „tisknutí peněz“ ze strany centrálních bank a bezprecedentní zadlužování se ze strany vlád. Nová likvidita drží ekonomiku pohromadě. Ekonomická recese, která byla v roce 2023 predikována, se neuskutečnila. Je možné, že nový model „rozbil“ tradiční recesní indikátory.

Změny v hladině likvidity

Změny v hladině likvidity jsou důležitější než sledování ekonomických fundamentů. Kryptoměny jsou citlivé na změny likvidity a slouží jako ukazatel trendů. Definitivní obrat v trendu úbytku likvidity nastal v březnu 2023, kdy kolabovaly americké regionální banky. Americká vláda a Fed zareagovaly tisknutím peněz a stabilizačními programy pro bankovní sektor. To zabránilo celosvětové finanční krizi.

Nový řád?

Na trzích se hraje podle nových pravidel, tradiční analýza je odsunuta do ústraní. To vnáší do myslí investorů skepticismus. Nový způsob hry je vnímán s nedůvěrou, protože jeho důsledky nejsou jasné.

Otázky bez odpovědí

Jak je možné, že inflace klesá i při silném ekonomickém růstu a růstu cen aktiv? Kam se poděla recese? Jsou recesní indikátory mimo, nebo se recese jen posunula v čase? Na tyto otázky nikdo nemá odpověď.

Skeptický trh

Institucionální investoři investují pouze do hrstky největších a nejbezpečnějších společností. Trhy ztrácejí svobodu a jsou čím dál více ovlivňovány politikou centrálních bank a vlád. V popředí tohoto vývoje stojí Spojené státy americké.

Jaký je tedy závěr?

Růst akcií v roce 2023 je způsoben novým modelem, který kombinuje vyšší úrokové sazby s kvantitativním uvolňováním. Tento model je vnímán s nedůvěrou, protože jeho důsledky nejsou jasné. Trhy jsou skeptické a čekají na další vývoj.

Zdroj: analýza od Timura Barotova

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: