Životní pojištění - i v době inflace
06. února 2023
Kategorie: Tipy a PR

Proč nerušit životní pojištění v časech inflace?

S růstem inflace a masovým zdražováním se na mysl vkrádají neodbytné otázky, kde všude by ještě bylo možné ušetřit. Mezi takovými položkami se přitom často může objevit i nějaká ta pojistka. Nestálo by za to zrušit třeba životní pojištění? Věřte ale, že nestálo! Jen je třeba si ho správně nastavit.

Život, co za to stojí

Inflace je dlouhodobý proces, který nás provází celým životem. A co je pod ekonomickým pojmem inflace vlastně konkrétně ukryto? Jednoduše řečeno: za stejně peněz méně muziky. Při inflaci se komplexně zvyšuje cenová hladina, zboží a služby zdražují, a peníze tak ztrácejí kupní sílu.

Proto má inflace vliv rovněž na finanční úspory, které umí výrazně znehodnotit. Uložené peníze úročené nižším úrokem, než je procento inflace, tak sice stále budou vykazovat stejnou nominální hodnotu a uložených sto tisíc bude stále sto tisíc, ale ve skutečnosti si toho za ně dnes budete moci koupit o poznání méně než dříve.

Inflace posledních měsíců navíc ukázala, jak rychle se situace na finančních trzích může proměňovat. Ve spojení s citelným poklesem reálných mezd je navíc zjevné, že na finanční zajištění v budoucnu bychom skutečně zapomínat neměli.

Pojištění proti nejistotě

Je-li pojištění investicí do budoucnosti, u toho životního to platí dvojnásob. Jeho cílem je zajistit vás i vaše blízké v případě nouze. Jedná se přitom o užitečný nástroj, který umožní získat finanční prostředky v situacích, kdy například z důvodu úrazu či smrti dojde k nečekanému výpadku příjmů.

Zdaleka ne každý disponuje dostatečnou finanční rezervou umožňující se vypořádat s nečekanou situací. A i když se u nás spoření stalo již tradičním a oblíbeným prostředkem, jak nakládat s penězi, nemusí se vždy jednat o dostatečné, ani ideální řešení. Zejména v časech krize doprovázených inflací se jako značně rizikový faktor ukazuje právě výrazné znehodnocování úspor.

Dobře sjednané a vhodně nastavené životní pojištění přináší jistotu, že nastane-li nepředvídaná situace, dostane se vám finanční pomoci ve výši, na kterou byste průběžným spořením zdaleka nedosáhli.

Jak pojištěním vyzrát na inflaci

Klíčovým aspektem je ovšem správné nastavení životního pojištění. Zejména byste měli věnovat pozornost částkám, které má pojišťovna v případě smrti, invalidity či dlouhodobé pracovní neschopnosti vám či pozůstalým vyplatit.

Konkrétní částky by měly být vždy voleny uvážlivě a měly by zohledňovat jak vaše příjmy, výdaje a případné další finanční závazky, tak životní standard či počet členů rodiny.

Pokud už životní pojištění – třeba u Kooperativy – uzavřené máte, zvažte, zda aktuálně zvolené částky odpovídají současné finanční situaci, či zda by nestálo za to je aktualizovat a navýšit minimálně o míru inflace.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: