04. května 2020
Kategorie: Byznys

Kdo jsou andělští investoři a jak mohou byznysu v Česku pomoci?

I Česko má svou asociaci andělských investorů, oficiálně Czech Business Angel Association (CBAA). Následuje tak příklad zemí jako je Velké Británie, Rakousko nebo severské země. Za asociací stojí investor Jiří Hlavenka, podnikatel Petr Skrla, uskupení Keiretsu, Garage Ventures, Fazole Ventures a bývalý technický ředitel AVG a dlouholetý investor Karel Obluk, který se stal jejím prezidentem. Co je vlastně cílem tohoto uskupení a jak může českému trhu pomoci?

Anděl, který pomůže do začátku

V prvé řadě je dobré objasnit si pojem „andělský investor“. O koho jde? Měl by to být člověk s podnikatelskými zkušenostmi, který investuje své vlastní peníze výměnou za minoritní podíl v podnikatelských projektech ve velmi rané fázi. V každé zemi mohou takoví andělští investoři podporovat jiný segment v závislosti na tom, co zrovna konkrétní stát potřebuje. V Česku je to podle investorů zejména snaha o změnu struktury podnikání. Podle nich je Česko vlastně jen montovnou, ale ve skutečnosti má potenciál být v mnoha oblastech tím, kdo věcí vyvíjí a zadává, nejen zpracovatelem objednávek. Cílem je tedy rozjíždět nové a inovativní projekty, které mohou český byznys posunout dál, na světovou úroveň.

Osvěta i inspirace

Investicí je totiž v Česku relativně hodně, ale putují na nesprávná místa, tedy do projektů, které jsou již relativně rozjeté a vlastně pomoc zase tolik nepotřebují. Prostředky, které by putovaly do té nejranější fáze podnikání a do nových neprobádaných nápadů, u nás zatím chybí. Druhým krokem je také určitá osvěta, mluvení o zdravých příkladech, stanovení určitých standardů a postupů.

Zároveň je to i krok k tomu, aby se o andělském investování začalo vědět i v širokém povědomí. V zahraničí je například běžné, že jsou těmito investory lékaři nebo právníci, kteří mají volný kapitál a chtějí jej investovat do něčeho smysluplného. Něco podobného by se mohlo začít dít i u nás.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: