17. srpna 2021
Kategorie: Tipy a PR

Pomoc s financemi před koupí domu

Ukrývá se pod polštářem větší jmění, které byste rádi někam investovali? Nebo jen prahnete po vlastním bydlení, kde byste zasadili strom a založili rodinu? Ať už jsou vaše pohnutky vedoucí ke koupi domu jakékoli, ptáte se, jak zafinancovat bydlení. Hypotéka není tím jediným východiskem ze situace, i když je pravdou, že je nejčastěji volené.

Pokud sledujete aktuální dění ve světě nemovitostí, víte, že se zájem o tento typ investic rapidně zvýšil. Důvodem je zvyšující se inflace, která nás nutí vkládat peníze do něčeho dřív, než je doslova sežere. A nemovitosti se zkrátka jeví jako nejjednodušší možnost, kam naspořenou částku uložit. Pojďme si proto prozradit, jak rodinný dům zafinancovat, ať už je určen pro osobní nebo investiční účely.

Hypotéka jako nejčastější řešení

Jak již bylo zmíněno, tím nejčastějším řešením či způsobem, jak zafinancovat bydlení je hypotéka. Jinými slovy mluvíme o účelové půjčce na bydlení, kterou ještě donedávna díky ne zrovna sympatickým podmínkám bylo těžké získat. Díky koronavirové krizi se však podmínky uvolnily a opět platí, že lze dosáhnout až na osmdesáti, ne-li devadesátiprocentní úvěr pokrývající drtivou většinou kupní ceny z nemovitosti.

Doba splatnosti se může rovnat až čtyřiceti letům, dokonce si lze na podobně dlouhou dobu zafixovat podmínky úvěru. Rozhodujícím faktorem však budou úroky a hodnota RPSN, která zahrnuje nejen zmiňovaný parametr, ale také další poplatky s poskytnutím půjčky spojené.

Před podepsáním smlouvy je dobré projít si i jiné nabídky na trhu. První nalezená hypotéka zpravidla nebývá tou nejvýhodnější. V ideálním případě si projděte srovnání hypoték, což je skvělý pomocník.

I stavební spoření může pomoct

Že na hypotéku nedosáhnete? Pak hledáte jinou možnost, jak si koupit nemovitost. I když to vypadá, že žádné východisko ze situace neexistuje, opak je pravdou. Najednou totiž může přijít vhod stavební spoření. Bylo by mylné se domnívat, že se jedná o příliš drahý úvěr. Úroková sazba je mnohdy nastavena na opravdu příjemnou hodnotu rovnající se například dvěma procentům.

Co je však nemilé zjištění, tak výše možného úvěru. Většinou se schvaluje půjčka ve výši šedesáti procent z kupní ceny nemovitosti, čili musíte vyložit více peněz ze své kapsy. Kromě toho zde platí i řada jiných pravidel, například týkající se délky placení spoření.

Co mohou dělat dlužníci?

I když by výčet možností, jak zafinancovat rodinný dům ještě nekončil, za zmínku stojí samostatná kategorie, a to půjčky na bydlení pro dlužníky. Pakliže máte v registru dlužníků černý puntík, čili jste jeho součástí, na klasickou hypotéku můžete bohužel zapomenout. Těsně před schválením několika milionového úvěru se totiž zmiňovaný registr projíždí, aby se tím zamezilo budoucímu neplacení.

Řešením jsou rychlé půjčky online

Konsolidace půjček pro dlužníky nebo rychlé půjčky online. To jsou východiska z aktuální situace. Co se týče půjček online, mluvíme o drobnějších úvěrech, při kterých se nekontroluje registr dlužníků. Bohužel se nepůjčují částky rovnající se milionům korun, spíše se pozornost zaměřuje na menší sumy rovnající se stovkám tisíc. A bohužel ani úroky nejsou zrovna nejatraktivnější. Pokud však prahnete po svém vlastním bydlení, je to jedna z možných cest, kterou nezajímá vaše zadlužená minulost.

Druhou zmíněnou možností byla konsolidace půjček pro dlužníky. Zatímco někteří s tím mají svou zkušenost, jiní naopak nikoliv, proto se ptají, o co se vlastně jedná. Mluvíme o sjednocení půjček do jedné. Atraktivní je to ve chvíli, kdy máte vícero úvěrů, ale díky konsolidaci shrnete všechny závazky do jednoho.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: