Počet cílených phishingových útoků v Česku narostl o 70 procent
Útoky prostřednictvím e-mailu zvané spearphishing, které jsou zaměřené na konkrétní jednotlivce nebo skupiny, vzrostly v České republice letos o 70 procent ve srovnání s předchozím rokem. Tuto alarmující zprávu přináší česká společnost Etnetera Activate, která analyzovala data svých klientů.
Zajímavým trendem je, že nejvíce potenciálně škodlivých e-mailů přišlo z USA, zatímco Rusko, které bylo v minulosti dominantní, ztrácí svou pozici. Dalšími zeměmi, které se podílely na rozsáhlém rozšiřování phishingových zpráv, byly Nizozemsko, Pákistán a Česká republika.
Zatímco loni bylo Rusko na špičce žebříčku spolu s USA a Vietnamem, letos vypadlo z první pětky. Martin Císař, specialista na e-mailovou bezpečnost z Etnetera Activate, upozorňuje, že i když počet škodlivých e-mailů stoupá každým rokem, změny v zemi původu jsou zajímavé. Nejde zcela jistě o to, že by ruští spammeři vzdali svou činnost nebo přestali útočit, spíše mohli jednoduše přesunout své servery do USA, což jim umožnilo pokračovat v jejich nelegálních aktivitách.
Jedním ze způsobů, jak se chránit před phishingovými útoky, je využití mechanismu DMARC na firemní doméně. Jakub Olexa, ředitel společnosti Mailkit, vysvětluje, že tento systém validuje e-maily, zabezpečuje elektronickou komunikaci a detekuje nevyžádanou poštu, která zneužívá danou doménu. Zneužití firemních domén v phishingových útocích je velmi problematické, protože útočníci dovedou vytvořit sofistikované zprávy, které mohou způsobit vážné finanční škody. Tyto útoky jsou navíc obtížné odhalit.
Společnost Mailkit, která má jednu z největších sítí pastí na spam ve střední Evropě, aktivně spolupracuje s různými bezpečnostními sítěmi jako Spamhaus, Cisco Talos, Validity, Proof Point a SURBL, aby pomohla v boji proti phishingovým útokům a chránila uživatele před jejich nekalými praktikami.