01. února 2023
Kategorie: Byznys

Levandulové lány na Moravě jako skvělý byznys

Morava je známá pro krásnou přírodu, zajímavou historii a pole plné vinic. Mezi vinohrady ale dnes najdete také obrovský lán levandule. Na první pohled to rozhodně vypadá zajímavě. Jako byste se ocitli na chvíli ve Francii. Najdete ho u malé obce Starovičky, která má asi 870 obyvatel. Levandulová farma má u sebe také chráněnou dílnu, kterou založil Stanislav Bíza.

Proč je na Moravě obrovský lán plný levandule?

Vesnice Starovičky byla zcela neznámá, ale dnes je z ní známé turistické místo. Denně sem přijdete až 1500 lidí, ročně asi 45 tisíc turistů. Díky tomu se v okolí otevřelo i občerstvení a místní ekonomika vzkvétá. Místním lidem se to ale pochopitelně nelíbí, protože se musí potýkat s turisty. Proti Levandulové farmě nyní dokonce probíhá petice, protože místní chtějí žít bez turistů.

Bíza se rozhodl, že farmu přesune, ale zatím se mu to nepodařilo. Zatím se díky tomu můžete vydat právě na jih Moravy, když budete chtít spatřit kousek francouzského Provence v Čechách. Kromě toho zde můžete zažít netradiční zážitky a odnést si jedinečné produkty. Co se na Levandulové farmě děje?

Levandule jsou skvělou podnikatelskou příležitostí

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale levandule jsou velmi žádným zbožím. V kosmetice se používají velmi často, ale vyrábět z nich můžete i mnoho dalších produktů. Levandia je krásným příkladem toho, jak levanduli využít naplno a vytvořit si z jejího pěstování funkční a velmi úspěšný podnik. Díky zájmu turistů navíc nyní nabízí také prohlídky, focení, samosběr nebo workshopy.

V místním obchodě i na e-shopu si můžete pořídit výrobky z chráněné dílny, která je určena pro znevýhodněné jedince. Nakoupit můžete svíčky, polštáře, pytlíčky, módní doplňky nebo kosmetiku z levandule, která je velmi žádaná po celém světě. Pěstování levandulí je na první pohled odvážný podnikatelský záměr, ale v tomto případě se rozhodně vyplatil.

Zdroj / foto: levandulezmoravy.cz

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: