14. února 2020
Kategorie: Byznys

Podnikni to! je projekt, který chce pomoci lidem uspět na podnikatelském poli

Chcete-li začít podnikat a žijete ve velkém městě, může se zdát, že máte oproti kolegům z venkova konkurenční výhodu. Máte lepší přístup k úřadům, často nabídku coworkingových center, lepší šanci oslovit více lidí apod. Jenže často ani tohle nestačí.

Administrativní pomoc nestačí

Prvním krokem k byznysu totiž není získání IČO a peněz na rozjezd, ale motivace lidí, aby vůbec hledali díry na trhu či podnikatelské nápady a přemýšleli nad tím, jak je následně zrealizovat. Podle dvojice mladých podnikatelů, kteří rozběhli projekt Podnikni to!, taková podpora v Česku chybí a oni ji chtějí nabídnout.

Příběh začíná u Jakuba Tížka, který se do podnikání poprvé pustil v roce 2012, když si od rodičů půjčil peníze na rozběh vlastních nápadů. Podařilo se mu rozjet několik úspěšných projektů a kamarádi si k němu začali chodit pro rady. Brzy se k němu přidal i Slovák Max Dužek s podobnými zkušenostmi a společně začali přemýšlet nad tím, jak začínajícím podnikatelům poskytnout náležitou podporu.

Vzdělávání pro začínající podnikatele

Jejich projekt je něco jako „školka pro podnikatele“ původně vznikla jako univerzitní kurz, odkud pochází i její metodologie, v průběhu let se však rozrostla do mnohem větších rozměrů. Z jedné univerzity se kurzy postupně rozšířily do již jedenácti univerzit po celém Česku. A ve školách se nezastavili.

Společně s magistráty se snaží budovat lokální preinkubační infrastrukturu, která není o populárních coworkingových centrech, ale o pomáhání běžným občanům rozjet svůj první projekt. Jejich workshopy ve městech se soustředí na předávání know-how, proto se mezi lektory často nacházejí lokální podnikatelé, kteří si již v daném regionu vybudovali své jméno. Ti zájemcům dokážou předávat i zkušenosti s lokálními podmínkami. Cílem je vybudovat kořeny podnikatelské komunity, která se bude postupně rozrůstat a své ovoce přinese především v dlouhodobém měřítku.

Více informací o projektu najdete na www.podniknito.cz

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: