08. června 2020
Kategorie: Byznys

Města musí na budoucnost myslet již dnes. Desetileté plánování není výjimkou

Už dnes musíme myslet na budoucnost. A nejde jen o nás, naši rodinu a naše vize a plány. Nad dalšími roky se musí zamýšlet i města, kde žijeme. Kroky, které se odehrají dnes, budou mít zásadní vliv na náš život třeba za nějakých deset let. Co se konkrétně chystá v našich největších městech, Praze a Brně? A jak jsou na tom naši sousedé?

Deset let jako celá věčnost?

Zatímco na celostátní úrovni je deset let velice vzdálená budoucnost, pro lokální samosprávy je to horizont, se kterým pracují dennodenně. Podle toho se také liší rétorika politiků – poslanci v klidu slibují na rok 2030 cokoli je napadne, protože v té době už budou nejspíš někde úplně jinde. Na komunální úrovni musejí primátoři a starostové řešit desetiletý výhled už nyní, aby bylo vůbec možní zajistit nějaký posun a rozvoj regionu.

Například hlavní město intenzivně řeší otázku bydlení a hromadné dopravy. Právě větší dostupnost bytů by měla být jasnou prioritou pro nadcházející léta. Počítá se s novými byty na tzv. brownfieldech, což jsou prostory po někdejších továrnách, nádražích a dalších podobných objektech. Na stole je také obnova a rozvoj dopravy, hovoří se především o metru, které na některých úsecích nutně potřebuje modernizaci.

Byty nejsou jediný problém

V Brně jsou problémy s bydlením podobné, ale už dnes je vidět, že se v hlavním městě Moravy intenzivně staví, aby se nároky na bydlení dařilo v co možná nejvyšší míře uspokojovat. Brno si stanovuje ale i cíl, který je ryze environmentální. Chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého na polovinu. Pro tento účel vytvořilo město akční plán, který počítá i s výraznou úsporou vody.

A i za hranicemi velká města nespí – například Bratislava chce zapracovat na vytvoření lepších podmínek pro turisty. Ačkoliv je hlavním městem, z turismu rozhodně netěží ani zlomek toho, co třeba Praha nebo Vídeň.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: