01. března 2023
Kategorie: Tipy a PR

Klíčové parametry, na které byste se měli zaměřit při hledání investičního bytu

Investování do nemovitostí nabírá na popularitě i mezi střední třídou, ale pořízení bytu se nemusí vždy vyplatit. Samotné hledání vhodné investiční příležitosti však může být pro mnoho lidí obtížné a náročné – a bez předchozích zkušeností roste riziko špatného výběru. Pokud máte přesto pořízení takového bytu v plánu, musíte se zaměřit se na několik klíčových faktorů. Zajistíte si díky tomu maximální výnos a výrazně snížíte riziko. V tomto článku najdete základní pilíře, na nichž byste měli své budoucí aktivity stavět.

Lokalita

Snad nejdůležitějším faktorem, který nesmíte při hledání investičního bytu podcenit, je jeho umístění. Pokuste se najít nemovitost v atraktivní lokalitě s dobrým spojením do centra města, blízkostí obchodů, restaurací a parků. Hodnota nemovitosti v těchto lokalitách dramaticky roste, a navíc snadno se pronajímají, což zvyšuje vaši šanci na rychlejší návratnost investice.

Nenechte se zviklat vyšší vstupní investicí. Například byty Klamovka v Praze sice stojí několikanásobek toho, co nejlevnější byty v ČR v okolí Teplic. S investičním potenciálem pražských nemovitostí však nelze tyto „příležitosti“ srovnávat.

Stav bytu

Dalším klíčovým faktorem, na který byste měli při hledání investičního bytu hledět, je stav bytu. Preferujte nemovitost v dobrém stavu a bez nutnosti rozsáhlejších oprav. Pokud chcete investovat do bytu, který potřebuje renovaci, dobře si předem spočítejte náklady na opravy a zvažte, zda se skutečně jedná o rentabilní investici.

Velikost a dispozice bytu

Velikost – tedy podlahová plocha, ale také dispozice (tj. počet místností) bytu jsou rovněž důležitými faktory, které není radno podcenit. Vaší prioritou by měl být byt, jenž je dostatečně velký pro potenciální nájemníky, ale současně jen tak velký, aby se zbytečně nesnížila výnosnost investice. Pokud máte v úmyslu pronajímat byt více nájemníkům, zvažte pořízení bytu s více ložnicemi. Tento krok si však předem důkladně promyslete.

Náklady na nákup a údržbu

Při hledání investičního bytu musíte zohlednit náklady na nákup i na údržbu. Zaměřte se na nemovitosti, které jsou cenově dostupné, ale zároveň mají potenciál vysokého výnosu. Ujistěte se, že rozumíte nákladům na nákup bytu, jako jsou provize pro realitního makléře a správní poplatky. Chcete-li snížit náklady na údržbu, poohlédněte se po bytu v novostavbě nebo v bytovém domě. Ujistěte se také, že disponujete dostatkem finančních prostředků na úhradu pravidelných nákladů na údržbu a opravy.

Možnosti pronájmu

Než se rozhodnete koupit byt na investici, zamyslete se nad možnostmi pronájmu. Zkuste najít nemovitost, která je atraktivní pro potenciální nájemníky. Na atraktivitě se podílí faktory jako dopravní dostupnost, občanská vybavenost, přítomnost zelených ploch a bezpečnost. Vyšší výnosnosti investice dosáhnete krátkodobým pronajímáním bytu, například prostřednictvím služeb jako Airbnb.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: