11. srpna 2013
Kategorie: Zajímavosti

Ingvar Kamprad: Skromný miliardář

Příběh chudého chlapce s dyslexií, který se dostal do první desítky nejbohatších lidí na světě.

Ingvar Kamprad je zajímavý švédský podnikatel, vyučený tesař a zakladatel velice známé, nábytkářské firmy Ikea. Narodil se ve Švédsku, kde začal již v sedmnácti letech podnikat. Jeho základní kapitál tvořily peníze, které dostal od otce za dokončení střední školy.

Původně těžil z pořádání cyklistických závodů, později se živil i prodejem ryb, vánočních ozdob, zápalek, semen či psacích potřeb. Již jako malý kluk totiž věděl, že zboží, které lidé potřebují, může vynášet slušné peníze.

Zajímavá je jeho dyslexie, se kterou bojoval také u jmen produktů své firmy. Protože měl velké potíže se zapamatováním názvů, použil švédsky znějící jména. Samotný název Ikea je například zkratka odvozená z jeho jména a dvou míst, kde se cítil být doma (rodná farma a vesnice, v níž vyrůstal) – Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd.

Složte si doma

V padesátých letech začala Ikea navrhovat nábytek, který lze jednoduše složit do ploché krabice a doma jednoduše sestavit. To byla věc, kterou se dodnes produkty Ikea liší od konkurence. Sám Ingvar říká, že nechce konkurovat luxusním firmám. Naopak jeho zboží by mělo být dostupné pro všechny.

Po dvaceti letech od založení (1943) se začala Ikea úspěšně rozšiřovat i mimo domovské působiště. Nejdříve do dalších severských zemí, později si Kamprad troufl i na expanzi do dalších zemí Evropy. Dnes má Ikea více než dvě stě poboček ve 30 různých zemích světa, přes 125 tisíc zaměstnanců a roční tržby přesahující 21,1 miliardy eur. Na českém trhu působí od roku 1991.

Vzor úspor

Ingvar Kamprad je zajímavý muž i z pohledu jeho chování. Nikdy okázale neutrácel peníze, spíše naopak. Povídá se o něm, že vánoční dárky nakupuje ve slevách, na trhu čeká až do zavíracích hodin, aby mohl nakupovat za nízké ceny. Létá turistickou třídou, jí v levných restauracích a jezdí přes patnáct let starým Volvem.

Proč to dělá? Chce, aby se ekonomicky chovali i jeho zaměstnanci. A Ingvar věří, že lidi něco nejlépe naučíte tak, že jim půjdete příkladem. I to je jedním z možných faktorů jeho úspěchu – nízké náklady a důraz na to, aby se peníze lidově „nevyhazovaly oknem“.

Nacisté i alkohol

Ingvar Kamprad má i své stinné stránky. Ve čtyřicátých letech sympatizoval s fašismem. Později se za to omluvil (dokonce zaslal omluvných dopis všem svým židovským zaměstnancům) a dodnes to považuje za největší chybu svého života. V osmdesátých letech, když pracoval s nábytkáři v Polsku, údajně propadl alkoholu a jeho konzumaci omezil až na rady lékařů. Pije dodnes, avšak tvrdí, že tento zlozvyk má pod kontrolou.

Ve špatném slova smyslu se začalo mluvit i o jeho firmě. Ikea byla nařčena z využívání dětské práce v rozvojových zemích a z používání vzácných dřev. Sám Ingvar Kamprad vyčlenil sumu ze svého majetku, kterou věnoval na záchranu pralesů. Pokud jde o děti, tak musí každá pobočka podepsat prohlášení o tom, že je k práci nevyužívá.

Ingvar Kamprad je velice bohatý, v roce 2006 bylo jeho jmění odhadováno na 28 miliard dolarů, o rok později již na 31 miliard dolarů. Podle časopisu Forbes je sedmým nejbohatším člověkem na světě, a přesto je to stále skromný muž. Zajímavostí pro nás Čechy je, že jeho prarodiče mají kořeny blízko severočeského města – Most.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: