07. června 2021
Kategorie: Investice

Pryč z finančních trhů, zaměřte se na alternativy

V České republice, Evropské unii, ale i ve Spojených státech a mnoha dalších vyspělých zemích se v souvislosti s koronavirovou pandemií roztáčí tiskárny na peníze. Státy nabízejí podnikatelům v postižených oborech, což jsou v konečném důsledku prakticky všechny snad s výjimkou online prodejců potravin a doručovatelských firem, obrovské kompenzace, aby jejich firmy nezkrachovaly. Další peníze jdou na udržení pracovních míst, k posílení a zkvalitnění zdravotní péče, a tak dále, a tak dále.

Inflace na obzoru

Podobné masivní subvence s sebou nutně musí přinést obrovskou míru inflace. Tedy obrovskou, nepůjde samozřejmě o hyperinflaci, jakou zažilo třeba Zimbabwe nebo Německo ve třicátých letech minulého století, ale bude výrazně vyšší než zhruba 2-3 %. Na tuto hodnotu jsme byli v posledních letech v České republice zvyklí a většina úvěrů včetně těch hypotéčních s ní kalkuluje.

Inflace znehodnocuje vklady

Nepříjemným projevem inflace je, že z vkladů velkých i malých střadatelů odkrajuje zlomek jejich hodnoty. Vzhledem k úrokům na běžných spořicích účtech a termínovaných vkladech vlastně střadatel v České republice investováním finančních prostředků prodělával, prakticky žádný z těchto produktů nepřekročil inflaci. Některé investiční nástroje však nabízely zhodnocení kolem 5 %, tedy nad mírou inflace. Tam se peníze doopravdy zhodnocovaly.

Nefinanční investiční nástroje

Nárůst inflace však způsobí, že ani tyto výhodnější formy investice nebudou dost výnosné na to, aby pokryly investorské riziko, a ještě přinesly alespoň nějaký zisk po odečtení inflace a zdanění, na které také není radno zapomínat. Pokud máte k dispozici prostředky, které chcete krátkodobě či dlouhodobě investovat, zaměřit byste se proto měli raději na nefinanční investiční nástroje, které jsou na inflaci jednotlivých měn nezávislé. Sem spadají například:

  • Zlato, stříbro, ropa a další komodity
  • Kryptoměny
Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: