07. prosince 2022
Kategorie: Finance

Finanční gramotnost Čechů se díky inflaci zlepšuje

V době finanční krize se vždy musíme naučit se svými penězi zacházet lépe, když nechceme skončit na mizině. Vysoká inflace takovým obdobím rozhodně je. Podle statistice jsou na tom Češi s finanční gramotností lépe než loni na podzim. Gramotnost se zvýšila o 1 procento, ale u mladých lidí se gramotnost zvýšila o 6 procent. Proč více investujeme? A jak jsou na tom s investiční gramotností ženy, když se většinou do investic pouští hlavně muži?

Krize nás nutí, abychom se učili

Současná situace na našem i mezinárodním trhu lidi donutila, aby mnohem více přemýšleli nad svou finanční situací, nákupy i příjmy. Díky tomu hledají více a více informací, ale také začínají mnohem více investovat. Mnoho lidí dnes již dobře ví, že doma, na běžném anebo spořicím účtu peníze ztrácí hodnotu, a proto se je snaží investovat. A hlavně se učí, jak na to.

Největší nárůst gramotnosti nastal u mladých lidí od 18 do 35 let, protože jde o jedince, kteří často nemají velké úspory. Díky náhlému zvýšení cen nyní mohou mít proto problémy vyjít s penězi. Tato věková kategorie si také ohledně investic věří nejvíce. Bohužel dvě třetiny lidí si v případě investic vůbec nevěří. Jde o věkovou skupinu od 54 do 65 let. Právě tato skupina má většinou našetřeno větší množství peněz, a proto o investování často ani neuvažují.

Ženy jsou na tom s investováním stále bídně

Nejméně ze všech si v investování věří ženy, a to bez ohledu na věk. Za naprosté začátečnice v oblasti investování se považuje téměř polovina z nich. Na druhou stranu právě u žen se nyní investiční a finanční gramotnost zvýšila nejvíce, a to o zhruba 4 procenta. Naštěstí mají i možnosti, jak se o investování pro ženy dozvědět více, protože na internetu vznikají i specializované weby a profily na sociálních sítích, které cílí právě na rozvoj žen v investicích.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: