20. března 2023
Kategorie: Zajímavosti

Co je to RPSN?

Tajemná zkratka, která provází každý dnešní úvěr už po dlouhá léta. U nabídek musí být uváděna ze zákona, je ale smutnou skutečností, že mnoho klientů neví, co přesně znamená. Přitom by jim tento ukazatel mohl pomoci s výběrem vhodné půjčky. Pojďme se, proto blíže zaměřit na ona čtyři písmena, která symbolizují moderní finanční trh.

RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, totiž řekne vše už na první pohled. Co všechno může zahrnovat tato zkratka? Obecně platí, nízká hodnota znamená levnější úvěr. Trochu zavádějící to může být u krátkodobých úvěrů, protože tady jde vždy o vysoké číslo. Klíčové je potom porovnání jednotlivých nabídek.

Hodnota, která určuje téměř všechno

Je pravdou, že RPSN bývá vyšší než samotná úroková sazba. Nenechte se tím nijak zmást, protože to je naprosto v pořádku. Roční procentní sazba nákladů totiž nemluví jen a pouze o úrocích, ale i dalších položkách, které k půjčce neodmyslitelně patří. Jedině tehdy, kdyby byla půjčka naprosto bez poplatků, bude RPSN stejné, jako úrok. S tím se ale v praxi příliš nesetkáváme. Pojďme se tedy podívat, co vše pod hlavičku roční procentní sazby nákladů vlastně patří.

  • Poplatek spojený s posouzením žádosti o úvěr nebo týkající se samotného uzavření smlouvy.
  • Poplatek, jenž zaplatíte v bance za vedení úvěrového konta. Není ale vždy a všude k vidění.
  • Pojištění schopnosti splácet, ať už kvůli invaliditě, úmrtí nebo například ztrátě zaměstnání.
  • Pokud jste jednali s makléřem na pobočce, samozřejmě sem patří i tato položka.

RPSN najdete v online kalkulačkách

Zkontrolujte si všechna čísla, ověřte si, jestli hodnoty sedí. RPSN si totiž můžete jednoduše prověřit i ve speciálních online kalkulátorech. Ale pozor, nestačí vždy jen posuzovat tuto hodnotu. RPSN musí být uvedeno v každém reklamním spotu (alespoň drobným písmem, jak bývá zvykem) a je nutností, aby byl uveden i reprezentativní příklad (půjčíte si 100 000 Kč na pět let, RPSN je 5 %, takže zaplatíte 25 tisíc korun navíc nad rámec jistiny). Pozor na bonus za řádné splácení. Ten je do RPSN obvykle započítáván, pokud ale na tento bonus nedosáhnete, rázem může hodnota roční procentní sazby nákladů výrazně vzrůst.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: