12. července 2023
Kategorie: Tipy a PR

Chcete být produktivnější? Vyzkoušejte Pomodoro techniku

Představte si, že si napíšete seznam s úkoly a pak je bez otálení začnete jeden po druhém plnit. Líbí se vám tahle vize? Vypadá takhle vaše realita nebo valíte hromadu úkolů a povinností před sebou a vaše motivace k jejich splnění je nulová? Vyzkoušejte techniku Pomodoro, která vám pomůže zorganizovat si čas a zvýšit produktivitu práce. 

Jak Pomodoro technika vznikla

V 80. letech byl jeden student, který studoval byznys na univerzitě v Římě. Jmenoval se Francesco Cirillo. Během svých studií měl Francesco problém se soustředěním a produktivitou. Začal zkoušet různě dlouhé časové úseky, po které udrží pozornost a zůstane soustředěný. A tak vymyslel techniku Pomodoro.

Proč název Pomodoro?

Pomodoro znamená v italštině rajče. A důvodem, proč Francesco nazval tuto techniku Pomodoro, je kvůli tomu, že k měření časových úseků používal kuchyňskou minutku, která vypadala právě jako rajče.

Jak funguje?

Pomodoro technika funguje na principu, že si úkol rozdělíte na krátké časové intervaly, které se nazývají „pomodory“. Díky tomu si lépe zorganizujete čas na naplánujete jednotlivé úkoly.

Jak na Pomodoro techniku krok za krokem:

  1. Vyberte si úkol, kterému se budete věnovat. Zvolte si pouze jeden úkol a po dobu jeho plnění se nerozptylujte dalšími povinnostmi.
  2. Nastavte si časovač na 25 minut, to je délka jednoho pomodora.
  3. Vrhněte se do práce a věnujte se úkolu, dokud neuběhne čas.
  4. Jakmile vám vyprší čas, udělejte si krátkou přestávku, zhruba 3–5 minut.
  5. Po přestávce se opět vraťte k úkolu a dalších 25 minut na něm pracujte.
  6. Po čtyřech 25minutových intervalech si dejte delší pauzu. Ta by měla trvat 15–30 minut.

Tip: Windows 11 umožňuje spustit režim soustředění. Kdy máte možnost nastavit si vlastní pomodory, během kterých budou ztlumené všechny notifikace a po přestávce vás upozorní, že je čas vrátit se k práci.

Proč používat Pomodoro techniku

Budete se lépe soustředit. Nebudete mít tendenci utíkat myšlenkami někam jinam, protože víte, že máte vyhrazených přesně 25 minut na práci a pak pauzu. Navíc tím, že si úkol rozdělíte na 25minutové úseky, vám bude připadat snadněji zvládnutelný.

Pomůže vám plánovat a organizovat čas. Přesně víte, jak dlouho budete pracovat a kdy budete odpočívat – díky tomu využijete svůj čas efektivně a vyhnete se prokrastinaci.

Můžete sledovat svůj pokrok. Každé dokončené pomodoro vás bude motivovat k tomu, abyste pokračovali. K zaznamenávání můžete využít například nástroj Lamael, kde máte možnost si jednotlivé úkoly rozdělit na podúkoly.

Využití Pomodoro techniky

Techniku Pomodoro nemusíte využít jen při učení, ale v podstatě při jakémkoliv úkolu. Ať už se jedná o pracovní projekty, administrativní činnost nebo třeba cvičení. Díky Pomodoro technice zvýšíte nejen produktivitu práce, ale i svoji osobní produktivitu.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: