Striktní pracovní doba je minulostí. Flexibilita má ale i své stinné stránky
Vnímání práce a volného času se postupem času mění. Zatímco dříve byly tyto dvě oblasti striktně oddělovány pevnou pracovní dobou, dnes již lidé preferují vyšší míru flexibility – ta však může mít vliv na jejich osobní život.
Na pracovní telefonáty, e-maily a textové zprávy reaguje mimo svou běžnou pracovní dobu až dvě třetiny českých zaměstnanců. Dokonce 44 % je ochotných řešit pracovní záležitosti během dovolené, na druhou stranu až 77 % zase občas řeší své soukromé záležitosti během pracovní doby. Flexibilní pracovní doba má tedy dopady na obou stranách fronty. Je ale toto nastavení dobré?
Na dovolené na telefonu
Češi jsou obecně připraveni být svému nadřízenému k dispozici i mimo vymezenou pracovní dobu. Není prý výjimkou, že poměrně velké množství zaměstnavatelů tlačí na pracovníky, aby plnili své úkoly nad rámec běžných povinností – a to bez ohledu na to, zda je víkend nebo státní svátek. Zaměstnavatelé tedy stále méně lpí na tom, aby pracovníci seděli na svých místech od 9 do 17, ale o to více spoléhají na jejich proaktivní přístup mimo běžnou pracovní dobu. Zdánlivá volnost v pracovním procesu tedy ve výsledku možná není zase tak výhodná, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Výhody pro obě strany
Až 44 % Čechů také tvrdí, že si své povinnosti musí částečně plnit i během dovolené už jen proto, aby zůstávali v obraze a mohli se po návratu plnohodnotně zapojit. Stále však v tomto ohledu patříme k průměru. Extrémem jsou na jedné straně Indové (84 %) a na straně druhé Rakušané (24 %). Postupně se stírá jasná hranice mezi pracovní dobou a osobním volnem, a tento trend je výrazně patrný zejména u kvalifikovanějších a samostatnějších pozic, které to umožňují.
Zkušenosti zatím potvrzují, že jde o v podstatě pozitivní jev pro obě strany. Zaměstnavatel tímto způsobem dosáhne vyšší efektivity a zaměstnanec má větší pocit svobody a nemusí řešit problémy s návštěvou úřadů, třídních schůzek a podobně.