15. srpna 2022
Kategorie: Byznys

České e-shopy zaznamenávají pokles objednávek. Proč?

Český online prodej zaznamenal o miliardu větší obrat než loni, ale příčinou není velký zájem o zboží nebo hodně objednávek. Příčinou je pouze inflace, protože se hodně zvýšili ceny všech produktů na trhu. Inflace zvedla ceny a zároveň snížila poptávku ze strany zákazníků. Je to naprosto logické, protože s vyššími cenami si lidé mnohem více rozmyslí, jestli danou věc skutečně potřebují.

Zákazníci jsou nyní mnohem opatrnější

V posledních letech lidé hodně nakupovali i věci, které nutně nepotřebovali. Nižší ceny je lákali více utrácet. Tomu je ale nyní konec. Vysoká inflace způsobila, že jsou lidé mnohem opatrnější při nákupech a hledají nízké ceny. Dokáží je nejen hledat celé hodiny, ale také si na slevy a výhodné nabídky počkat.

Dalším důvodem pro pokles online objednávek je pochopitelně fakt, že již nejsme v izolaci a lidé mohou nyní mnohem více chodit do kamenných obchodů. Během pandemie e-shopy zažili obrovský boom, ale to se s rozvolněním opatření Covid-19 změnilo. Objednávky na první pohled klesly také proto, že většina e-shopů na trhu je velmi malých.

Kolik e-shopů se prodejem skutečně živí?

Na českém online trhu je asi 24 tisíc firem, u kterých můžete zaplatit kartou. Z toho je pouze třetina skutečných e-shopů. Zbytek je rozvoz jídla, kultura, cestování apod. V Čechách funguje asi 50 tisíc e-shopů celkem. Z toho jen 7 tisíc obchodů dokázalo získat status hlavního příjmu. Většina z nich funguje jako přivýdělek nebo jde o počáteční pokusy o podnikání.

Na našem území figuruje asi 200 firem, které ovládají 80 procent celého online trhu u nás. Právě tyto společnosti ale nyní zažívají největší změny, protože mají nedostatek zboží kvůli pandemii a ceny se u nich tak zvýšili, že lidé začínají hledat levnější a menší dodavatele stejného nebo podobného zboží. Jak se bude situace e-shopů vyvíjet nadále, zatím není jisté. Menší e-shopy ale nyní mají možnost velkého růstu, když zvolí správný typ marketingu.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: