19. října 2020
Kategorie: Byznys

Nové možnosti obchodu v Kataru. Země se konečně otevírá světu

Pro investory hledající možnosti růstu v zahraničí se od ledna otevírá nová, a velmi lákavá možnost. Katar se totiž konečně otevírá světu a zve do krajiny nové společnosti i byznysmeny. Nový zákon totiž dovoluje, aby zahraniční investoři vlastnili až 100 % katarských obchodních společností, a to prakticky ve všech sektorech katarského hospodářství. To do této doby nebylo možné a výrazně to brzdilo rozvoj mezinárodního obchodu v Kataru.

Snaha najít nové partnery

Důvodů je hned několik. Ačkoli Katar je dnes nejbohatší zemí světa, trápí se s několika zásadními problémy. Především je to závislost ekonomiky na těžbě a vývozu ropy a zemního plynu. To chce katarská vláda proměnit a příjmy diverzifikovat do více oblastí. Druhým problémem je také to, že v červnu 2017 na zemi uvalila obchodní embargo koalice sousedních arabských států vedená Saúdskou Arábií. Katar si tedy je nucen hledat nové obchodní partnery – a proto se světu otevírá jako nikdy předtím.

Pro Čechy ideální

Rozhodně je to šance i pro české obchodníky. Trh bude totiž zcela nový, nenasycený a otevřený inovacím. Zejména vstup do atraktivních sektorů jako stavebnictví či doprava by mohl mít vidinu velkých výnosů. V Kataru se totiž na rok 2022 plánuje fotbalové mistrovství, takže o nové zakázky nebude nouze. Českým firmám v pronikání do Kataru například nahrává i fakt, že mezi Prahou a Dauhá létá pravidelná linka. Navíc patříme k zemím, s nimiž má Katar bezvízový styk. Snazší už to být nemůže.

Mezinárodní image

Katar se chce i navenek prezentovat jako progresivní země. To jistě podpořila i další legislativní změna, která nově umožňuje cizincům vlastnit nemovitosti v určených oblastech hlavního města Dauhá a jeho okolí. Konečně si tak půdu nebo nemovitosti mohou v Kataru koupit i cizinci, což umožní vstup na trh i velkým realitním agenturám a investičním fondům. Zajímavým bonusem nového zákona je i to, že po dobu vlastnictví nemovitosti má její zahraniční majitel automaticky nárok na trvalý pobyt v Kataru. A to by mohla velmi slušná motivace pro bohaté cizince, kterým by moderní a rostoucí metropole mohla velmi vyhovovat.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: