15. června 2020
Kategorie: Finance

Češi si stále rádi půjčují. Čím dál častěji ale splácí půjčku půjčkou

V dnešní době je zadlužený skoro každý. Alespoň menších půjčku na vybavení domácnosti nebo hypotéku má dnes každý druhý, bez toho to skoro nejde, pokud nemáte bohaté sponzory. Samo o sobě to není problém, pokud ale zvládáte splácet. Jenže stále více Čechů si ukouslo až příliš velké sousto a jejich dluhy jim přerůstají přes hlavu. To vede i k tomu, že jeden dluh splácí další půjčkou – a tak vzniká nekonečný řetězec, který může skončit až u exekutora.

Finanční gramotnost stále pokulhává

Až každý osmý dlužník (13 %) se při půjčování chová rizikově. Toto procento představuje dnes až 1,1 milionu dospělých Čechů. I když je to stále dost vysoké číslo, přesto lze v posledních letech zaznamenat sestupnou tendenci. Ještě před pár roky to bylo celých 20 %. Jenže odborníci upozorňují, že tento ukazatel je velice zrádný – nemusí totiž jít o skutečné snížení rizikového chování, ale spíše o vzrůst počtu těch, kteří si na splacení svých závazků vzali další půjčku.

A další výzkumy to potvrzují, protože zatímco dříve si Češi půjčovali hlavně na elektroniku, nyní přiznávají, že jejich půjčky jdou na splácení jiných dluhů. Vzít si půjčku na splacení předchozí půjčky je typicky rizikové chování, takže tento trend hovoří spíše o snížení finanční gramotnosti českých spotřebitelů. Nejnáchylnější k tomuto typu chování jsou lidé, kteří mají dokončené pouze základní vzdělání, a lidé ve věku od 18 do 34 let.

Strach není

Proč se Češi nebojí zadlužit se, a dokonce si i vzít další půjčku ke splacení předchozích závazků? Jedním z faktorů může být například dobrá ekonomická situace v Česku, a tím i lepší finanční situace Čechů. Nebojí se tedy zadlužit, protože věří, že dřív nebo později budou schopni závazky splatit. Pozitivní je, že Češi pro půjčku nejčastěji zamíří do banky, která obvykle nabízí solidní podmínky a je velmi nepravděpodobné, že byste se u zavedení banky dočkali nějakého podvodu. Řada lidí se také nebojí konsolidace půjček, tedy sloučení všech do jedné.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: