10. ledna 2020
Kategorie: Investice

Do čeho investovat v roce 2020? Stále fungují akcie nebo nemovitosti

Loňský rok byl ve znamení úspěšného investování do akcií. Zopakují letos akciové trhy loňský úspěch nebo se vyplatí zaměřit na něco jiného? Analytici věří, že řada aktiv by investorům mohla přinést další zhodnocení, nicméně už ne tak výrazné jako loni.

Vyplatí se akcie nebo drahé kovy?

V oblasti investování byl skutečně rok 2019 mimořádně výnosný. Minulému roku totiž nahrál slabý závěr roku 2018, takže akcie mohly růst z relativně nízké základny a výnosy tak byly vyšší. Letos se stejná situace nejspíš nezopakuje. České akcie by mohly nabídnout slušné zhodnocení mezi 5 a 10 procenty, zejména díky silnému dividendovému výnosu. Nejdůležitějšími konstituenty pražské burzy jsou banky a ČEZ. Pokud tedy chcete do něčeho letos investovat, může být právě energetika velmi dobrou volbou.

Ekonomický růst nejspíš zpomalí, ale stále by mělo jít o růst, ne o pokles. Stále bude platit, že vhodnou investicí jsou i drahé kovy. Zlato bude s ohledem na stabilní výhled monetární politiky spíše držet dobyté pozice, jeho cena tedy neporoste, ale bude se udržovat na stabilně dobrých číslech. Také tzv. černé zlato – ropa – by se měla držet v cenovém pásmu 60 až 70 amerických dolarů za barel. Růst cen se aktuálně neočekává.

A co nemovitosti?

Stále zůstávají velice oblíbenou investicí i nemovitosti. Aktuálně je v Čechách investice do nemovitostí celkem zajímavou příležitostí. Ve větších městech máte prakticky zajištěný pozvolný růst ceny nemovitosti a máte-li dobrého nájemce, nemusíte se stresovat o včas zaplacený nájem a zajistíte si solidní pasivní příjem. Oproti všem ostatním investicím však reality jsou velmi časově náročnou investici. A vyžadují samozřejmě velmi vysoký počáteční kapitál. Bezpochyby lze tuto investici realizovat s pomocí hypotéky, ale stále se vzhledem k přísným podmínkám jedná o investici velkého kapitálu.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: