07. února 2020
Kategorie: Finance

Zvyšuje se úročení vkladů. Na změnu reagují i velké bankovní domy

ČNB 6. února zvýšila základní sazbu z rovných dvou procent na 2,25 procenta. Následkem bylo rychlé posílení koruny, ale to nebylo vše. Rozpoutala se tzv. úroková revoluce, kdy jedna banka za druhou oznamuje zvyšování sazeb klientských vkladů.

Hranice dvou procent prolomena

S nejvyšší sazbou přišla Trinity Bank, která nabízí až 2,08 procenta. Platí ovšem jen pro vklady nad milion korun a nabídka je omezená pro prvních deset tisíc nově zřízených účtů. Pokud nemůžete uložit tak velkou částku, čeká vás úrok se sazbou 1,88 procenta. Právě prolomení dvouprocentní hranice je pro české bankovní prostředí důležitým milníkem. Lepší úročení spořících účtů nabídla klientům také dvojice menších bank. Air Bank nabízí úrokovou sazbu 1,5 procenta u vkladů do 250 tisíc korun a Equa Bank přišla se sazbou 1,6 procenta u Spořícího účtu Hit s vkladem do 300 tisíc korun. Že by tedy konečně banky pochopily, že pokud nenabídnou rozumné úrokové sazby, lidé u nich peníze ukládat nebudou?

Přidala se i Česká spořitelna

S razantním růstem úroků přišla také Česká spořitelna. Sazby zvýšila z 0,2 procenta na rovné jedno procento. Oproti výše jmenovaným ústavům je to sice zatím málo, ale konečně je to krok správným směrem. Je nutné dodat, že Česká spořitelna až dosud o důležitosti spoření patrně příliš přesvědčena nebyla. Její sazby totiž až dosud patřily mezi nejnižší na trhu. Tento krok navíc vytváří přímý tlak na její největší konkurenty – Československou obchodní banku a Komerční banku. Na boj o vkladatele budou ovšem nuceny reagovat i další bankovní domy.

Banky zvýšením úroků u vkladů reagují na rychlé zdražení zdrojů na mezibankovním trhu. Pokud by velké banky nenabídly lepší úroky, rozdíl mezi sazbami pro jejich klienty a sazbami malých bankovních domů by se dostal téměř ke dvěma procentům. A to už by mohlo znamenat poslední kapku i pro konzervativnější klienty, kteří stále věří osvědčeným jménům bank. Ostatní banky tak nyní budou muset reagovat nejen na menší hráče, ale také na Českou spořitelnu jako lídra trhu.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: