16. dubna 2021
Kategorie: Tipy a PR

Za jakých okolností se vyplatí výkup nemovitosti?

Prodej nemovitosti obvykle není otázkou jednoho či dvou týdnů. V průměru trvá tři měsíce, a v případě rodinného domu si musí prodejce počkat půl roku. Jistě, může mít štěstí a prodat mnohem dříve. Anebo se mu naopak potenciální kupec vyhne obloukem a na nabídku narazí za podstatně delší dobu. Co si však počít, když na prodej spěcháte a z nějakého důvodu potřebujete peníze co nejrychleji? Expresně je získáte i do druhého dne, a to prostřednictvím výkupu. Nevýhody? Zřejmě tušíte, že si kupující za rychlost a riziko řekne o slevu z tržní ceny. Vyplatí se vám to? Za určitých okolností ano.

V minulosti byl výkup nemovitosti za hotové doménou dlužníků a lidí, kteří chtěli rychlým prodejem nemovitosti předejít pádu do finanční pasti. V posledních letech však službu vyhledávají také úspěšní podnikatelé. Co je vede k tomu, aby obětovali i desetinu z tržní ceny? Peníze z prodeje mohou okamžitě lukrativně investovat a nemusí jednat s bankou nebo realitkou.

Jak výkup neovitosti probíhá?

Prodej nemovitosti standardně probíhá tak, že realitka „pověsí“ inzeráty na realitní servery. Kdykoliv se ozve potenciální kupec, domluví se prohlídka – a v případě zájmu domluví podmínky prodeje, vyřeší administrativu a ve finále zajistí, aby byl nový majitel zapsán do katastru. Výkup je jiné kafe. Nemovitost se rovnou převede do vlastnictví firmy, která se zabývá výkupem. Daný subjekt prodejci zaplatí mluvenou částku a ušetří mu spoustu času i starostí.

Co se s nemovitostí děje poté? Firma, která ji vykoupila, si sama najde kupujícího přes realitní servery.

Kolik peněz za nemovitost skutečně dostanete?

Zájemce o výkup nemovitosti musí počítat s tím, že mu za ni firma nezaplatí tolik, kolik by za ni dostal v případě klasického prodeje. Důvod je prostý – kromě toho, že přebírá veškeré náklady související s transakcí, hraje klíčovou roli skutečnost, že není jisté, za jakou částku později nemovitost prodá. Vykupující podstupuje značné riziko, které kompenzuje strhnutím určitého procenta z aktuální tržní cenu.

Částka, kterou lze výkupem získat, je zpravidla o desítky procent nižší oproti tržní ceně. Na realitním trhu působí množství společností, jejichž nabídky se výrazně liší. Zatímco nejtvrdší hráči nedají více než 60 nebo 70 % z odhadované ceny, některé společnosti nabízí podstatně více. K nejvýhodnějším nabídkám se hlásí MAXIMA REALITY – většina klientů si z výkupu odnese kolem 90 %, což je v dnešní době, kdy ceny nemovitostí kolísají, poměrně jedinečná nabídka. Společnost o ní informuje blíže na expresnivykup.cz.

Jak dlouho výkup nemovitosti trvá?

Pro zájemce o výkup nemovitosti je vždy prioritou rychlost. Proto je důležité, aby vykupující nastavil veškeré procesy tak, aby proběhly bez zbytečných průtahů. Zmíněná MAXIMA REALITY dokáže vyplatit i za jeden den – samozřejmě za předpokladu, že proběhne veškerá nezbytná administrativa (návrh kupní smlouvy, podání návrhu na vklad do katastru). Vzhledem k tomu, že společnost nefunguje jako zprostředkovatel, ale staví se do pozice kupujícího, lze převod zajistit velmi rychle.

Co když se výkup nevyplatí?

Jsou situace, kdy prodejce potřebuje peníze ihned, ale vystačí si s poměrnou částí tržní ceny (typicky v situaci, kdy kupuje jinou nemovitost a potřebuje zaplatit zálohu). Výkupem by zbytečně ztratil, ale nemá jinou možnost, jak finanční prostředky získat. V Maximě jsou na to připraveni a nabízí možnost vyplacení 50 % z tržní ceny s tím, že prodávající zůstává majitelem do doby, než společnost najde kupce. Zbylou částku získá po prodeji. Proti případným rizikům se chrání zástavním právem. Pokud se nemovitost neprodá do 6 měsíců, Maxima ji vykoupí za férových podmínek.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: