27. července 2020
Kategorie: Byznys

Work-life balance jako nezbytná součást vašeho uvažování. Dodržujete její zásady?

Pracujete-li na volné noze nebo jako podnikatel, pak vám jistě není termín „work-life balance“ neznámý. Ve zkratce se má jednat o stav, kdy najdete rovnováhu mezi vaší prací a volným časem, resp. trávením času s přáteli, rodinou a jinými lidmi, než jsou vaši kolegové.

V dnešní době se tohoto stavu dosahuje velmi obtížně i pro zaměstnance, a tím spíše je to skoro až nemožné pro ty, kteří pevnou pracovní dobu nemají. Je to však nejlepší prevence před vyhořením i jinými potížemi a vyplatí se do toho investovat.

Jak jste na tom vy?

Pokud nevíte, jak na tom s work-balance jste, pak si zkuste odpovědět na následující otázky:

  • Kdy jste naposledy v práci něčeho dosáhli a opravdu jste si to užili a měli z toho radost?
  • Kdy jste si něčeho užili s přáteli a rodinou?
  • Kdy jste něčeho dosáhli a užili jste si to sami za sebe?

Odpověď na tyto otázky vám naznačí, které oblasti věnujete nejvíce času a duševní energie. Zároveň si ale možná také uvědomíte, která oblast vás vyčerpává, i přesto, že nepřináší žádné potěšení ani radost. Je-li to tak, může to být pro vás impulz ke změně.

Co s tím?

V prvé řadě je dobré si uvědomit, že nemusíte stejný čas trávit v práci jako doma zábavou. Nejde o počet hodin, ale spíše o kvalitu vašeho času. Ta rovnováha se logicky musí měnit i v čase. Vaše nároky budou jiné, když jste sami a bez rodiny a když máte malé děti. Neexistuje tedy univerzální návod, kolik času byste měli mimopracovními aktivitami trávit.

Je také jasné, že na počátku podnikání bude asi nezbytné pracovat více, zatímco později už třeba budete mít byznys rozjetý a vaše časová investice bude menší. Work-life balance nemá být něčím, co by vás mělo stresovat nebo zatěžovat. Je to ale možnost vědomě si svůj život organizovat tak, aby vám v něm nechybělo nic podstatné. A věřte, že se to vždycky vyplatí.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: