16. prosince 2020
Kategorie: Tipy a PR

Využijte ideální situace pro získání levné hypotéky. Poradíme, na co si dát pozor

Současná situace na hypotečním trhu nahrává spotřebitelům. Úrokové sazby se aktuálně pohybují a někdy i klesají pod hranici 2 % a jsou na dvouletém minimu. Ať už chcete koupit byt nebo dům pro rodinu, jako investici, nebo tvoříte bezpečné úspory do budoucna, přečtěte si, jak postupovat při sjednávání hypotéky.

Rozhodnete-li se pro hypotéku, vždy nejprve zhodnoťte situaci na trhu a hladinu úrokových sazeb. Trh s hypotékami se totiž dynamicky vyvíjí a podmínky se mohou změnit během jednoho měsíce. Momentálně se úroková sazba hypoték pohybuje nejníže za poslední 2 roky.

Podmínky získání hypotéky

Žádost o hypotéku každá banka posuzuje individuálně a musíte splnit mnoho podmínek. Především se hledí na schopnost splácení pomocí tzv. scoringu, který ovlivňuje řada ukazatelů. V první řadě záleží na pravidelnosti a udržitelnosti vašeho příjmu, který musíte prokázat.

Podmínky získání hypotéky také zásadně ovlivňuje Česká národní banka, která vydává doporučení pro komerční banky prostřednictvím limitů pro poskytování hypotečních úvěrů. Ty se v průběhu roku 2020 postupně uvolňovaly. Posuzují se skrz tři základní ukazatele:

  • LTV – maximální výše hypotéky v poměru k hodnotě zajištěné nemovitosti (aktuálně až do výše 90 %).
  • DTI – výše celkového zadlužení žadatele v poměru k jeho příjmům (aktuálně neplatí žádné omezení).
  • DSTI výše měsíční splátky všech dluhů v poměru k příjmům žadatele (aktuálně neplatí žádné omezení).

ČNB tak v roce 2020 bankám téměř úplně rozvázala ruce. Komerční bankovní domy samotné si však dávají pozor a schvalování úvěrů se v současné situaci paradoxně trochu zpřísnilo, především v podnikatelském sektoru. Může tak být těžší na hypotéku dosáhnout. Mezi nejčastější důvody odmítnutí patří:

  • nedostatečný nebo těžce doložitelný příjem (například u OSVČ i u zaměstnanců v nejvíce postižených oborech – především cestovní ruch a gastronomie. Jako rizikové ale banky vyhodnocují i automotive nebo práci v zahraničí),
  • nízký věk,
  • záznam v úvěrových registrech.

Zjednodušeně řečeno vám stačí našetřit 10 % z ceny nemovitosti. Výhodnosti hypotéky nahrává také zrušení daně z nabytí nemovitosti, která mohla u domu nebo bytu v hodnotě 4 milionů korun činit 160 000 Kč.

Jak vybrat hypotéku?

Nabídek hypotečních úvěrů je na trhu spoustu a doporučujeme využít služeb poradců. Zaměřte se však zejména na tyto nejdůležitější ukazatele:

  • úrokovou sazbu,
  • RPSN – roční procentní sazba nákladů,
  • dobu fixace – období, po které se podmínky hypotéky nemění (u nejvýhodnějších hypoték to bývá 5 let).

Důležitá rada zní: nechte si vždy ukázat celkové náklady na úvěr, protože banky často podmiňují výhodnou úrokovou sazbu například rizikovým pojištěním hypotéky, které zvyšuje celkové náklady.

Zpozorněte také u poplatků, protože celkovou cenu hypotéky mohou zvýšit také poplatky za posouzení žádosti o úvěr, administrativní poplatky, poplatky za vedení účtu, platby za pojištění nebo záruku, případně platby provizí.

Momentálně je situace na trhu pro sjednání hypotéky velmi příznivá a například byty v Praze nebo nové developerské projekty jsou dostupnější než dřív. Po hypotéce se ale rozhodně poohlédněte ještě předtím, než začnete vybírat nemovitost. A hlavně si sami zhodnoťte, jestli je ve vašich silách navrhovanou měsíční splátku odvádět ze svého účtu po následující desítky let.

Článek pro magazín Bway připravil Martin Knižátko

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: