26. ledna 2022
Kategorie: Zajímavosti

Všude je nedostatek řemeslníků. Na některé si služby si počkáte i několik týdnů

V České republice chybí řemeslníci. To pozná každý, kdo jejich ruce někdy potřeboval. V poslední době si můžete na kominíky, zedníky nebo truhláře počkat klidně i dva měsíce. Je jich málo a lidé se jejich služby žádají čím dál víc. Jak motivovat mladé lidi, aby se na učňovské obory více hlásili?

Není zájem stavební, strojírenské ani hotelnictví

Velkým nezájem studentů o učňovské obory je důsledkem tohoto typu vzdělávání. Problémy hlásí školy strojírenské nebo stavební, málo studentů najdete také v hotelnictví. Ve službách je stále méně zaměstnanců, hotely, restaurace nebo kadeřnictví tak těžko hledají zaměstnance. Současný stav, který na trhu je, se dá označit za krizi. Podniky už nemají mladé lidí, kterými by mohly nahradit osoby, které už odcházejí do důchodu.

Studovat na učilištích by neměli jen ti, kteří mají s učením problém nebo studenti, na které učiliště jen zbylo, protože se jinam nedostali. Je to demotivující a mnoho z nich studium ani nedokončí. Navíc se zapomnělo na manuální zručnost také na základních školách nebo ve školkách.

Talent u dítěte najdete už v předškolním věku

Je potřeba už v dětství dítě sledovat, jaké má zájmy, co ho baví a co mu jde. Dnes už to přitom není v učilištích nebo následné práci o tom, motat se kolem špinavých strojů. Provozy a firmy jsou dnes moderní, stejně tak technologie. Pokud dítě bude bavit traktor, podporujte ho v jeho zájmu. To, že půjde na učiliště, neznamená, že je ve společnosti něco menšího než ten, kdo vystudoval vysokou školu s červeným diplomem.

Největší motivací ale zůstává finanční ohodnocení. Pokud si vyberete řemeslo, můžete si založit vlastní firmu, která se může dostat mezi nejlepší v okrese nebo kraji. A tady už mohou být platy mnohem větší, než je průměr. Řemeslníky totiž potřebujeme mnohem častěji, než například právníky.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: