31. srpna 2021
Kategorie: Finance

Víte, na jaká kritéria koukat při výběru spořicího účtu?

Vybrat ten nejlepší spořicí účet nemusí být jednoduché. Nesmíte koukat jen na výšku úroku, ale také sledovat další věci, které mohou ovlivnit to, kolik peněz navíc dostanete. Většina lidí sice spořicí účet má, ale zbytečně nechává ležet své peníze na běžném účtu. Proto je dobré si připomenout, k čemu vlastní spořicí účet slouží.

Spořicí účet funguje jako rezerva, když přijdou nečekané výdaje

Je to rezerva, na kterou můžete sáhnout kdykoliv, stejně tak jako na něj pravidelně posílat peníze. Zároveň se vám peníze na spořicím účtu budou zhodnocovat, což je jen bonus navíc. Proto je lepší mít spořicí účet nebo termínovaný vklad, než je nechávat na běžném účtu. I když je inflace vysoká, i tak získáte nějaké peníze navíc ze spořicího účtu. Některé banky nabízejí i úročení běžných účtů, není jich ale mnoho.

Termínovaný vklad má tu nevýhodu, že peníze z něj nemůžete vybírat, kdykoliv chcete. Za to ale přináší vyšší zhodnocení. Záleží tedy na vás, pro jakou variantu se rozhodnete. Pokud si chcete vytvořit rezervu, založte si spořicí účet. Prvním kritériem, které je potřeba řešit, je samozřejmě úroková sazba. Dávejte si ale pozor, někdy bývá časově omezená, jinde ji dostanete jen za splnění určitých podmínek.

Rozhodnout mohou také limity vkladu a výběru

Limity jsou dalším kritériem, na které by se měl brát zřetel. Někdy si banky určují, kolik můžete minimálně a maximálně na účet vložit nebo vybrat. Jinak slíbený úrok nedostanete. Pokud budete vkládat vyšší obnos, je jasné, že s částkou nemáte v nejbližší době plány, takže můžete využít termínované vklady.

Vyšší úrok může být podmíněný také zřízením běžného účtu. Musíte si tak zkontrolovat podmínky, které banka nabízí. S běžným účtem totiž souvisí i poplatky za něj, takže se vám spořicí účet nemusí vůbec vyplatit. Posledním kritériem jsou poplatky na onom spořicím účtu. Spousta bank nabízí spořicí účet bez poplatků, pokud u nich máte také běžný účet. Vyplatí se pečlivě pročíst veškeré podmínky, které potřebujete splnit, a následně podle toho vybírat, kde si spořicí účet založíte.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: