26. října 2020
Kategorie: Finance

Uvázat se na HPP nebo zůstat na volné noze? Rozhodnutí obnáší zvážení řady věcí

Při vstupu do pracovního procesu si každý musí odpovědět na zásadní otázku. Je lepší zůstat na volné noze nebo se uvázat na pracovní smlouvu? Výhody má obojí, tak podle čeho se rozhodovat?

Stejnou otázku si kladl průzkum platových portálů Paylab, který proběhl loni v jedenácti vyspělých zemích Evropy. Zapojilo se do něj přes 42 800 respondentů. Ukázalo se, že jistotu pracovní smlouvy preferuje drtivá většina dotázaných – celých 78 % lidí preferuje trvalý pracovní poměr před externí spoluprací. Externí formu spolupráce označili za lepší zejména pracovníci z oblasti IT. Za jednoznačně nejhorší formu zaměstnání považují respondenti práci přes agenturu, což je asi očekávatelné.

Lidé chtějí jistotu

Ukázalo se, že jistota je pro pracovníky zcela klíčová. Mohou se spoléhat na pravidelný příjem a pracovní prostředí, které jim zaměstnavatel poskytuje. Mimo to hraje mimořádně velkou úlohu také jistota ochrany práv zaměstnance, která vyplývá ze zákoníku práce, a u práce na fakturu ji nikdy mít nebudete. Jde například o garantovaný počet dnů placené dovolené, příspěvek na stravu, příplatky za práci přes víkend a státní svátky a mnohé další výhody. Lidem se zamlouvá také možnost kariérního postupu, který je jasně definovatelný a většinou i finančně ohodnocený. Řada lidí také oceňuje to, že nemají žádné starosti s papírováním – vše zajistí účetní oddělení.

Svoboda nese riziko

To, co je možná pro zaměstnance méně výhodné, je hodnota jejich práce. Většinou platí, že externí pracovníci jsou lépe placeni. Důvod je samozřejmě jasný – suma, kterou firmy posílají živnostníkům, pro ně představuje finální náklady, zatímco u zaměstnance musí navíc platit také odvody.

Zásadní výhodou živnostníků je svoboda pohybu a flexibilní pracovní doba. Fakturování ale většinou znamená nutnost vést nebo si nechat vést účetnictví, za což se také platí. Tento typ práce upřednostňují odborníci v IT, účetnictví a specialisté z nejrůznějších oborů, zvláště ekonomiky, stavebnictví, trhu s nemovitostmi, řízení a správy nebo marketingu. Jaký je tedy závěr? Vaše rozhodování závisí na několika faktorech – typu vaší práce, vaší osobnosti a ochotě riskovat.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: