14. září 2020
Kategorie: Finance

Tíží vás nesplacený úvěr? Řešením může být konsolidace nebo refinancování

Ať už podnikáte nebo ne, půjčka se může občas hodit každému z nás. Je jen málo takových, kdo půjčku nikdy neměli a ani ji neplánují. Život na dluh se tak trochu stává standardem. Zadlužení však bývá často dlouhodobé a za tu dobu se mohou u banky nebo nebankovní společnosti změnit podmínky, které vám už nevyhovují. Existuje ale řešení, a to je refinancování nebo konsolidace půjček. Jaký je v tom rozdíl?

V čem se liší?

Nejste-li se svou půjčkou spokojeni, je na místě zvážit možnost refinancování. Při refinancování dochází k nahrazení původní půjčky půjčkou novou, což může být výhodnější i méně výhodné v závislosti na podmínkách. Před podpisem buďte tedy obezřetní a vše si pečlivě prostudujte. Druhou variantou je tzv. konsolidace, která se od refinancování zásadně liší. Jde totiž o sloučení několika dluhů do jednoho, což má za následek to, že každý měsíc hradíte pouze jednu splátku.

Vybírejte pečlivě

Kdy je pro vás ta která možnost výhodnější? O refinancování půjčky nemá smysl uvažovat za předpokladu, že jste uzavřeli nebankovní půjčku bez doložení příjmů. Tyto závazky bývají většinou na krátkou dobu a nemá smysl je měnit. Nad refinancování je možné přemýšlet v případě, že se bavíme o nějakém dlouhodobém bankovním produktu. Blíží-li se například konec fixačního období, je dobrým nápadem oslovit konkurenční banky, které vám mohou udělat lepší nabídku. Každá banka si vás bude chtít získat a je pravděpodobné, že se vám podaří ujednat lepší podmínky.

Konsolidace má zase smysl pouze tehdy, když máte půjček více. Díky sloučení bude dluh přehlednější a může se podařit získat i lepší úrok nebo podmínky. U konsolidace je potřeba být ve střehu, jelikož jsou zde i rizika, která je třeba zvážit. Může jít především o možné poplatky za předčasné splacení úvěrů. Rozhodně tedy nelze doporučit bezhlavě se vrhat do konsolidace. Zvažte, zda je vzniklá úspora díky konsolidaci vyšší než sankční poplatky za předčasné ukončení smluv.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: