Tíží vás nesplacený úvěr? Řešením může být konsolidace nebo refinancování
Ať už podnikáte nebo ne, půjčka se může občas hodit každému z nás. Je jen málo takových, kdo půjčku nikdy neměli a ani ji neplánují. Život na dluh se tak trochu stává standardem. Zadlužení však bývá často dlouhodobé a za tu dobu se mohou u banky nebo nebankovní společnosti změnit podmínky, které vám už nevyhovují. Existuje ale řešení, a to je refinancování nebo konsolidace půjček. Jaký je v tom rozdíl?
V čem se liší?
Nejste-li se svou půjčkou spokojeni, je na místě zvážit možnost refinancování. Při refinancování dochází k nahrazení původní půjčky půjčkou novou, což může být výhodnější i méně výhodné v závislosti na podmínkách. Před podpisem buďte tedy obezřetní a vše si pečlivě prostudujte. Druhou variantou je tzv. konsolidace, která se od refinancování zásadně liší. Jde totiž o sloučení několika dluhů do jednoho, což má za následek to, že každý měsíc hradíte pouze jednu splátku.
Vybírejte pečlivě
Kdy je pro vás ta která možnost výhodnější? O refinancování půjčky nemá smysl uvažovat za předpokladu, že jste uzavřeli nebankovní půjčku bez doložení příjmů. Tyto závazky bývají většinou na krátkou dobu a nemá smysl je měnit. Nad refinancování je možné přemýšlet v případě, že se bavíme o nějakém dlouhodobém bankovním produktu. Blíží-li se například konec fixačního období, je dobrým nápadem oslovit konkurenční banky, které vám mohou udělat lepší nabídku. Každá banka si vás bude chtít získat a je pravděpodobné, že se vám podaří ujednat lepší podmínky.
Konsolidace má zase smysl pouze tehdy, když máte půjček více. Díky sloučení bude dluh přehlednější a může se podařit získat i lepší úrok nebo podmínky. U konsolidace je potřeba být ve střehu, jelikož jsou zde i rizika, která je třeba zvážit. Může jít především o možné poplatky za předčasné splacení úvěrů. Rozhodně tedy nelze doporučit bezhlavě se vrhat do konsolidace. Zvažte, zda je vzniklá úspora díky konsolidaci vyšší než sankční poplatky za předčasné ukončení smluv.