EET bude od května pro všechny. Co vás čeká a nemine?
Jste-li podnikatelem, který přijímá platby v hotovosti, možná vám od května přibude několik vrásek. Může se vás totiž týkat EET a s ním spojené administrativní a jiné záležitosti. Od 1. května se povinnost elektronické evidence tržeb má týkat například lékařů, advokátů, taxikářů či zemědělců nebo drobných živnostníků jako jsou švadleny, elektrikáři či truhláři.
Zatím ale není třeba panikařit. Skupina 73 poslanců totiž podala Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona o elektronické evidence tržeb, nebo jeho částí. Není proto zatím zcela jisté, že zákon začne platit tak, jak byl schválen. Co bude potřeba udělat, pokud zákon skutečně platit začne?
Čeká vás spousta zařizování
Na kterémkoli finančním úřadě podnikatel požádá o autentizační údaje. Ten, kdo má zřízenou datovou schránku, může žádat elektronicky na Daňovém portále. S těmito údaji je nutné se přihlásit do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Po přihlášení je potřeba zaevidovat své provozovny a vygenerovat certifikát, který pak podnikatel nainstaluje do svého pokladního zařízení. Ve standardním režimu se pak pomocí pokladního zařízení evidují tržby a tisknou účtenky s kódem FIK. Zní to složitě? No snadné to zrovna není, ale pro většinu podnikatelů to bude bohužel nevyhnutelné. Výjimkou budou pouze dvě skupiny z nich.
Výjimky
Úlevu budou mít podnikatelé se špatným přístupem k internetu. Musí si vyřídit vše jako v běžném režimu, tržby bude evidovat jako ostatní, ale na účtence nebude jedinečný kód FIK, bude tam jen PKP (podpisový kód poplatníka). Alespoň jednou za 5 dní se musí připojit k internetu a tržby poslat k zaevidování. Druhou výjimku představují podnikatelé s drobnými tržbami v hotovosti. Ten si nemusí si žádat o autentizační údaje a vyřizovat certifikát, ale musí požádat na finančním úřadě o možnost evidovat tržby ve zvláštním režimu. Na finančním úřadě si takový podnikatel vyzvedne bločky účtenek, které bude vyplňovat ručně. Originál účtenky předá zákazníkovi a kopii bude archivovat. Nejpozději 20 dní od konce kalendářního čtvrtletí na úřad odevzdá sumář evidovaných tržeb.