12. září 2023
Kategorie: Byznys

Růst cen ropy o 25% je problémem pro inflaci i ekonomiku

Ceny ropy v posledních týdnech dosáhly desetiměsíčního vrcholu, a to 88 dolarů za barel. Toto zdánlivě nezadržitelné zvýšení je důsledkem nečekaného prodloužení omezení dodávek ze strany Saúdské Arábie a Ruska. Zvýšená poptávka po pohonných hmotách ze strany Číny a naděje na odklad dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému (Fed) také přispěly k tomuto růstu. Celkově vzrostly futures kontrakty na ropu od konce června o více než 25 %, což vzhledem k pomalejšímu hospodářskému oživení v Číně a zvýšené produkci v USA představuje pozoruhodný faktor.

Snížení produkce OPEC+

Klíčové země produkující ropu, známé jako OPEC+, oznámily snížení produkce, které bylo navrhováno prodloužit do roku 2024. Saúdská Arábie a Rusko navíc snížily produkci nad rámec této dohody, což způsobilo obavy o nadcházející čtvrtletí, kdy by poptávka mohla převýšit nabídku a ceny by mohly raketově vzrůst.

Čína: Zvyšující se poptávka

Čínská vláda přijala ekonomická stimulační opatření, aby podpořila svou ekonomiku, což zvýšilo poptávku po ropě. Data ukazují, že dovoz ropy v srpnu vzrostl o 30,9 % oproti předchozímu roku. Rafinerie zvyšují zpracování ropy, aby mohly těžit z vyšších zisků z vývozu pohonných hmot.

Vliv amerického dolaru a stavu SRP

Silný americký dolar zatím neovlivnil ceny ropy, což je důležitým faktorem, neboť se očekává, že americký Fed ponechá úrokové sazby beze změny. Kromě toho se zásoby ropy, včetně strategických ropných rezerv (SRP) v USA, snižují. To může dále zvyšovat ceny ropy, zejména pokud rekordní poptávka a snižující se nabídka budou přetrvávat.

Ropa a inflace

Růst cen ropy komplikuje snahu Federálního rezervního systému dosáhnout 2% inflačního cíle. Vyšší ceny energií mohou zvýšit vstupní náklady na zboží a služby, což by mohlo vést k růstu cen různých produktů od potravin až po nábytek. Vyšší ceny paliva mohou také ovlivnit ceny letenek a dalších služeb.

Ropa a ekonomický růst

Analytici již začínají spekulovat o ceně ropy až na hranici 100 dolarů za barel, pokud se současná dynamika na trhu s ropou zachová. Tento růst cen pohonných hmot může negativně ovlivnit rozpočty firem a spotřebitelů, zvýšit inflační očekávání a potenciálně zpomalit ekonomický růst. Ačkoli akcie energetického sektoru na tuto situaci reagovaly pozitivně, stojíme před výzvou, která může mít závažné dopady na globální ekonomiku.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: