22. března 2021
Kategorie: Investice

Netradiční investování? Zkuste třeba alkohol

Nudí vás tradiční způsoby investování? Chcete mít nového a zajímavého koníčka? Co takhle vyzkoušet investování do alkoholu? Není to ale jen tak – rozhodně nestačí nakoupit nejdražší láhev na pultu supermarketu a čekat, že se po čase zhodnotí. Je to složitý byznys, ostatně jako každá jiná investice.

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že investiční alkohol je velmi specifický, a jen tak někde jej neseženete. Pokud s investováním začínáte, je asi nejlepší zaměřit se nejprve na whisky. Své peníze se vyplatí vkládat do limitovaných sérií, které získávají na hodnotě nejrychleji. Je ale třeba si uvědomit i to, že se jedná o investování v řádech desítek let. Pokud se vám podaří vybudovat dostatečně velkou sbírku, zvýšíte tím cenu vašeho portfolia.

Není whisky jako whisky

Při výběru té správné lahve dbejte na to, aby byla stará alespoň 18 let. Dobrým startem je sbírat edice pouze jednoho či několika málo výrobců. Kompletní sbírka opět výrazně stoupá na hodnotě. Pokud se ve světe whisky trochu orientujete, vybírejte dle své chuti, pokud ne, zkuste se se inspirovat světovými žebříčky výrobců. Ty vám napoví, která whisky za vaše peníze skutečně stojí. Dodržujte tyto základní tipy:

  • I levnější láhve mohou přinést zhodnocení v řádech desítek až stovek procent.
  • Zaměřte se na ověřené značky.
  • Každou lahev se snažte koupit co nejlevněji, ale buďte opatrní vzhledem k možným padělkům.
  • Na oficiálních stránkách palíren sledujte speciální nabídky.
  • Správně skladujte – láhev musí být postavená a nesmí být na přímém slunci. Takže své investiční lahve můžete mít například v krabici ve skříni.

Kolik na tom vyděláte?

Investování do alkoholu je tak trochu loterie. Musíte počítat s tím, že vaše lahve bude muset opětovně někdo koupit, abyste za ně dostali své peníze zpět i se ziskem. To, jaký zájem o vaše lahve bude, závisí na řadě faktorů. Zhodnocení je tedy velmi individuální, roční zhodnocení se ale může pohybovat kolem 15–50 %.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: