06. května 2024
Kategorie: Tipy a PR

Primoco UAV představuje výsledky a plány pro rok 2024

V prvním čtvrtletí tohoto roku, česká společnost Primoco UAV SE, která se specializuje na výrobu bezpilotních letadel, vykázala významný pokrok v produkci a zároveň oznámila, že uzavírá jednání o dodávkách desítek nových strojů. Oproti loňskému roku, kdy firma prodala 33 bezpilotních letadel modelu One 150, plánuje letos zvýšit prodej na 50 až 60 kusů. Tento růst by měl přispět k nárůstu celoročních tržeb, které se očekávají v rozmezí 0,9 až 1,1 miliardy korun, což by představovalo značné zlepšení oproti loňskému obratu 600 milionů korun.

Dočasné hospodářské potíže

Navzdory úspěchům v produkci a nových kontraktech společnost zaznamenala v prvním čtvrtletí meziroční pokles tržeb na 549 tisíc korun, což je výrazný pokles oproti 88 milionům korun v prvním čtvrtletí předchozího roku. Tento pokles tržeb vedl k provozní ztrátě 16 milionů korun, v porovnání s loňským ziskem 40 milionů korun. Generální ředitel a majoritní akcionář, Ladislav Semetkovský, však tvrdí, že se jedná o dočasný stav, který je přímým důsledkem intenzivního soustředění na plnění existujících objednávek. Dodává, že se situace výrazně zlepší po uzavření nových smluv, což se pozitivně projeví v hospodářských výsledcích následujících čtvrtletí.

Rozšíření výrobních kapacit a mezinárodní expanze

Primoco UAV také plánuje významně rozšířit své výrobní kapacity. Společnost se chystá zahájit výstavbu nového výrobního, servisního a výcvikového centra v areálu svého letiště v Písku, s plánovaným zahájením stavebních prací v roce 2025. Investice do projektu dosáhnou 750 milionů Kč a budou financovány z vlastních zdrojů. Po dokončení centra se očekává zvýšení produkce na až 250 bezpilotních letadel One 150 ročně.

Kromě toho je Primoco UAV v pokročilé fázi jednání s vládou Uzbekistánu o zřízení dalšího výrobního, výcvikového a servisního centra v blízkosti Taškentu, plánované na rok 2025. Toto nové zařízení by umožnilo společnosti vyrábět až 100 bezpilotních letadel ročně určených především pro asijské trhy. Celková roční výrobní kapacita by se tak mohla zvýšit na 350 strojů, což by umocnilo globální postavení Primoco UAV v segmentu středně těžkých bezpilotních letadel.

Budoucí perspektivy a očekávání

Podle Semetkovského se rok 2024 jeví jako rekordní v historii společnosti, nejen z hlediska prodejů, ale i dalšího rozvoje a expanze. Očekává se, že silná poptávka, kterou ještě více podpoří získání vojenské certifikace NATO STANAG 4703, přispěje k udržení vysoké EBITDA marže na úrovni 40 %. Toto vše nasvědčuje, že Primoco UAV má před sebou velmi slibný rok plný rozvoje a úspěchů na mezinárodních trzích.

Zdroj/foto: uav-stol.com

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: