15. září 2023
Kategorie: Tipy a PR

Primoco UAV: Český výrobce bezpilotních letadel předčil Airbus a Boeing na burze

Česká společnost Primoco UAV se stala hvězdou na světových burzách, předčila Airbus, Boeing a další velké hráče v leteckém průmyslu. Jak se jí to podařilo a proč se stává lídrem v oblasti bezpilotních letadel?

Růst akcií Primoco UAV

Kdo před rokem investoval do akcií českého výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV, může dnes zhodnotit své peníze na téměř dvojnásobek. Tato firma, která sídlí v pražském Radošíně, svými výnosy předčila giganty jako Airbus, Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman a Leonardo. Jejich první prototyp letadla One 150 vznikl teprve před osmi lety, a prodeje sériového modelu byly zpočátku jen v jednotkách kusů ročně. Rozvoj firmy se však zrychlil díky situaci na Ukrajině.

Primoco UAV a jeho vize

Primoco UAV bylo založeno s vizí, že jejich bezpilotní stroje budou postupně nahrazovat vrtulníky a malá letadla v civilních leteckých operacích. Tyto operace zahrnují monitorování požárů, kontrolu ropovodů a plynovodů, ostrahu hranic a kalibraci navigačních systémů. Ve všech těchto oblastech jsou bezpilotní letadla Primoco UAV cenově konkurenceschopnější než jejich pilotované protějšky.

Významný zájem o Primoco UAV po válce na Ukrajině

I když jsou produkty Primoco UAV ve své kategorii středně velkých bezpilotních letadel světovou špičkou, zákazníci po celém světě si jejich výkonnosti začali cenit až během války na Ukrajině. Bezpečnostní složky v konfliktu využily tato letadla díky jejich schopnostem provádět průzkumné mise ve dne i v noci, létat bez GPS signálu a startovat a přistávat na nepřipravených plochách.

Růst zájmu na globální úrovni

Společnost Primoco UAV zaznamenala zvýšený zájem o svá bezpilotní letadla v Evropě, Africe, Asii a Blízkém východě. Celkem provozuje 150 letadel v různých částech světa pro civilní i vojenské účely. Díky dlouhodobým smlouvám a stále rostoucí poptávce očekává firma, že nové objednávky v letošním roce dosáhnou jedné miliardy korun.

Plány do budoucna

Primoco UAV má plány na výstavbu nové automatizované továrny v Písku – Krašovicích do roku 2027, což by mělo zvýšit kapacitu výroby na trojnásobek. To vše se odráží na ceně akcií, které vzrostly téměř dvakrát za poslední rok. Na trhu START mají akcie Primoco nyní hodnotu 880 korun, což představuje zhodnocení o 114 % od začátku letošního roku. Tento úspěch však může být teprve začátek, jak naznačuje generální ředitel Primoco UAV, Ladislav Semetkovský. Spolupráce s Airbusem v oblasti bezpilotního létání a memorandum o porozumění jsou kroky směrem k budoucím obchodním vztahům a dalšímu růstu společnosti.

Vývoj hodnoty akcií vybraných leteckých výrobců

ke dni 13. září 2023

Akciový titul Burza Zhodnocení od začátku roku 2023 (v %)
Primoco UAV Praha 114,63
Leonardo Milán 66,1
TransDigm Group New York 39,07
Embraer New York 38,65
BAE Systems Londýn 21,32
Elbit Systems Tel Aviv 18,5
Airbus Euronext Paříž 14,07
Boeing New York 8,19
Textron New York 7,3
Lockheed Martin New York -11,85
General Dynamics New York -12,31
L3Harris Technologies New York -17,92
Northrop Grumman New York -20,29
Raytheon New York -24,54

Zdroj/foto: uav-stol.com

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: