21. prosince 2020
Kategorie: Technologie

Platit si za sociální sítě? Mladí by se tomu nebránili

Doteď jsme byli zvyklí, že sociální sítě a obsah, který na internetu zprostředkovávají, k nám přichází zcela zdarma. Je to pro nás standard, který nám připadne normální. Ale nemusí to tak zůstat navždy. Společnosti, které tyto sítě provozují, v nich samozřejmě vidí možnost, jak vydělat ještě víc. A zdá se, že to není nemožné. Z výzkumů totiž plyne, že většina uživatelů těchto sítí by za ně byla ochotna i platit.

Růst příjmů

Dnes tyto sítě vydělávají na reklamě a rozhodně si nepřijdou na malé peníze. Je však potenciál vytěžit z toho ještě víc. Zejména mladší generace se staví k možnosti za obsah platit poměrně otevřeně. A nejvíc výdělečný by byl asi videoportál YouTube. Podle průzkumu by až 72 procent jeho uživatelů bylo ochotno platit za jeho používání zhruba čtyři dolary měsíčně. To není mnoho, ale když zvážíme, kolik lidí tuto platformu využívá, jsou to vlastně obrovské peníze. Za YouTubem následuje aplikace Google Mapy, za niž by 78 procent lidí měsíčně vydalo přibližně 3,5 dolaru. Asi 79 procent lidí by se nezdráhalo zaplatit si i za služby aplikace Google Drive.

Facebook už tolik netáhne

Zajímavé je, že za nejpopulárnější sociální síť Facebook by zaplatilo jen 64 procent uživatelů, což je nejmenší podíl ze všech dotazovaných. Snad za to mohou i skandály, které tuto platformu v posledních letech provázejí, i to, že táhne spíše starší generace lidí. Kolem 89 procent uživatelů by bylo také ochotno zaplatit za aplikaci WhatsApp, nicméně nechtěli by platit více než dva dolary měsíčně.

Mladí platí víc

Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že za aplikace Google Mapy, Facebook a Pinterest by ženy byly ochotny zaplatit asi o pětinu více než muži. A pokud jde o generaci mladých narozených po roce 2000, ti by zase neměli problém zaplatit za Instagram až o 78 procent více než generace jejich rodičů. Z průzkumu také vyplynulo, kolik by si jednotlivé platformy mohly vydělat. YouTube by si takto mohl polepšit až o dvacetinásobek svého současného výdělku, což už rozhodně není zanedbatelné číslo.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: