
Kdo vlastní největší české banky?
Český bankovní trh je stabilní, vyspělý a z větší části kontrolovaný zahraničním kapitálem. V tomto článku se podíváme na to, kdo stojí za největšími bankami v České republice, jaké skupiny je vlastní a jaký to má význam pro ekonomiku.
Český bankovní trh v číslech
Bankovní sektor v České republice patří mezi nejziskovější odvětví domácí ekonomiky. Banky hrají klíčovou roli při financování podniků, domácností i státu. V roce 2024 působilo na českém trhu 44 bankovních institucí, z toho 23 bank s licencí České národní banky a 21 poboček zahraničních bank.
Pět největších bank – Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank a Raiffeisenbank – ovládá přibližně 70 % celkových bankovních aktiv. Tento vysoký stupeň koncentrace znamená, že vlastníci těchto institucí mají výrazný vliv na český finanční systém. Většina velkých bank je v rukou zahraničních finančních skupin, což má své výhody i rizika.
Vlastnická struktura největších českých bank
Česká spořitelna
Největší bankou podle počtu klientů a objemu aktiv je Česká spořitelna, která má více než 4,5 milionu klientů. Tato instituce patří rakouské finanční skupině Erste Group Bank AG, která ji ovládá od roku 2000. Erste Group je silným hráčem ve střední a východní Evropě a její akcie se obchodují na vídeňské burze. Vlastnictví Českou spořitelnu začlenilo do nadnárodního bankovního systému s přístupem k mezinárodnímu know-how, kapitálu a technologiím.
ČSOB
Československá obchodní banka (ČSOB) je druhou největší bankou na trhu a spadá pod belgickou skupinu KBC Group. KBC plně vlastní ČSOB od roku 2007. Skupina působí v několika zemích střední Evropy a kombinuje bankovní, pojišťovací a investiční služby. ČSOB zahrnuje i značky jako Hypoteční banka nebo Poštovní spořitelna. Vlastnictví ze strany KBC umožňuje přístup ke kapitálu, inovačním řešením a řízení rizik na evropské úrovni.
Komerční banka
Komerční banka dlouhá léta patřila do skupiny Société Générale, která vlastnila přibližně 60 % akcií. V roce 2024 však došlo k významné změně – Société Générale oznámila svůj odchod z českého trhu a zahájila proces prodeje svého podílu. V současnosti tak probíhá převod majoritního balíku akcií na domácí i zahraniční investory. Zatím není známo, kdo se stane novým strategickým vlastníkem. Dočasná situace zvyšuje nejistotu ohledně budoucího směřování banky, která obsluhuje přes 1,6 milionu klientů.
UniCredit Bank
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia je součástí italské skupiny UniCredit Group, jednoho z největších evropských bankovních domů. V roce 2013 došlo ke sloučení české a slovenské pobočky, čímž vznikla silná přeshraniční entita. Banka má v České republice silnou pozici zejména v oblasti korporátního bankovnictví. Skupina UniCredit se dlouhodobě snaží optimalizovat své aktivity v regionu, což zahrnuje konsolidaci a digitalizaci.
Raiffeisenbank
Pátou největší bankou v ČR je Raiffeisenbank, která působí pod rakouskou skupinou Raiffeisen Bank International AG (RBI). RBI operuje v řadě zemí střední a východní Evropy a v České republice výrazně posílila převzetím retailové části Citibank a následně Equa bank v roce 2021. Díky těmto akvizicím výrazně rozšířila svou klientskou základnu a nabídku služeb.
Proč jsou české banky v zahraničních rukou?
Privatizace bankovního sektoru proběhla v České republice především v letech 1999–2001 jako reakce na bankovní krizi devadesátých let. Tehdejší české banky byly zatíženy špatnými úvěry a neefektivním řízením. Prodej strategickým zahraničním investorům přinesl potřebnou stabilitu, kapitál a moderní technologie.
Zahraniční vlastníci navíc přinášejí do Česka osvědčené postupy v oblasti řízení rizik, digitalizace a řízení velkých portfolií. Díky tomu je český bankovní sektor považován za jeden z nejzdravějších v EU – s nízkým podílem nesplácených úvěrů, vysokou ziskovostí a dostatečnými kapitálovými rezervami.
Na druhé straně se však objevují i kritické hlasy, které upozorňují na vysoký objem dividend, jež každoročně odtékají do zahraničí. Jen v roce 2023 si mateřské bankovní skupiny odvedly z ČR přes 60 miliard korun na dividendách. Kritici poukazují na to, že zisky vytvořené v české ekonomice nejsou reinvestovány doma.
Domácí kapitál a jeho omezené možnosti
Zatímco pět největších bank je v rukou zahraničního kapitálu, na českém trhu existují i banky s domácími vlastníky. Mezi nejvýznamnější patří Moneta Money Bank, která je veřejně obchodovanou společností s většinovým českým akcionářem – skupinou PPF, respektive její nástupnickou strukturou po smrti Petra Kellnera.
Dalším příkladem je Fio banka, která je ryze česká a plně vlastněná svými zakladateli. Fio se profiluje jako nízkonákladová banka s důrazem na digitální služby a má stabilní podíl na trhu. V posledních letech roste i Trinity Bank, která staví na českém kapitálu a osobním přístupu.
Navzdory těmto příkladům zůstává podíl bank s domácími vlastníky v objemu aktiv stále velmi nízký – méně než 10 %. Změna této struktury by si vyžádala buď masivní kapitálové vstupy, nebo zásadní změnu v legislativě a podpoře domácího investičního prostředí.
Dopady vlastnické struktury na českou ekonomiku
Zahraniční vlastnictví bank má v českém kontextu jak pozitivní, tak potenciálně negativní důsledky. Výhodou je stabilita, odborné zázemí, schopnost řídit rizika a přístup k evropským trhům. Banky díky tomu mohly v posledních desetiletích úspěšně financovat rozvoj domácí ekonomiky.
Na druhé straně může zahraniční vlastník preferovat vlastní strategické zájmy před potřebami českého trhu – například při omezování úvěrů, stahování kapitálu nebo změnách strategie. V extrémních případech může dojít i k odchodu zahraniční banky z trhu, jak to ukazuje příklad Komerční banky a Société Générale.
Z hlediska veřejné politiky proto sílí debata o větší diverzifikaci vlastnické struktury, podpoře domácích bank a zajištění, aby český bankovní sektor zůstal odolný i v turbulentních časech. Klíčové bude udržet rovnováhu mezi otevřeností a národní ekonomickou suverenitou.