20. dubna 2020
Kategorie: Technologie

Huawei expanduje do Francie. Vznikne tam první evropský závod

Už nějaký ten pátek se o tom intenzivně mluví a nyní již víme, jak to nakonec bude. Čínská společnost Huawei oznámila, že svou první evropskou továrnu postaví ve Francii. Do první fáze tohoto ohromného projektu plánuje nainvestovat přes 5 miliard korun. Počítá se s tím, že tak vznikne přes 500 pracovních míst.

Problematický gigant z Číny

Huawei se přitom již nějakou dobu potýká s problémy, především co se týče podezření ze zneužívání dat. Hovoří se o krádeži technologií a možné špionáži pro Peking, na což dlouhodobě upozorňují zejména Spojené státy, které varují své spojence před využíváním technologií od Huaweie. O tom, zda firmě povolit účast na výstavbě infrastruktury pro mobilní 5G, se proto diskutuje v řadě evropských zemí, včetně České republiky. Již nyní víme, že omezený podíl na tvorbě nejmodernější komunikační infrastruktury firmě umožní například Velká Británie. Není vyloučeno ani to, že firma bude působit například v sousedním Německu, a to i přesto, že oficiální varování vydaly i německé tajné služby.

5G je hudbou budoucnosti

Francie s budováním sítí 5G teprve začíná a svého dodavatele zatím nemá vybraného. Vláda francouzského prezidenta Macrona ale již naznačila, že plánuje dát přednost finské firmě Nokia nebo švédskému Ericssonu. Nevyloučila však to, že Huawei dostane příležitost prezentovat svou nabídku a není tedy nemožné, že by ve finále mohla i uspět.

Sítě 5G přitom slibují skutečnou revoluci. Tento standard by totiž neměl sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat by jej mohli i chytré přístroje, které si postupně získávají stále větší oblibu ve světě i v českých domácnostech. Hovoří se například o tom, že nová technologie najde uplatnění v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví. Na 5G se připojí také chytré pračky a ledničky, ale i autonomní automobily. Právě pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: