07. září 2023
Kategorie: Zajímavosti

Maloobchodní tržby v červenci klesly o 1,8 %

Maloobchodní tržby pokračují ve svém klesajícím trendu, jak naznačují nově zveřejněná data Českého statistického úřadu. V červenci se reálné maloobchodní tržby snížily o 1,8 %. Tento trend poklesu trvá několik měsíců a každý měsíc je pokles stále menší. Pokud by se tento trend nadále udržel, mohly by se maloobchodní tržby za několik měsíců začít mírně zvyšovat.

Lidé šetří hlavně na jídle

Z údajů ČSÚ vyplývá, že lidé v červenci šetřili hlavně na jídle. Tržby za potraviny klesly o 4,2 % a tržby za nepotravinářské zboží o 3,6 %.

Lidé se připravovali na zdražení pohonných hmot

V rámci hlavních tříd maloobchodu rostly pouze tržby za pohonné hmoty, a to hned o 13,7 %. Lidé zřejmě věděli, že od srpna budou pohonné hmoty dražší, a tak si nadělali zásoby.

Internetové obchody se zotavují

Po osmnácti měsících začaly růst tržby internetových obchodů, nicméně jde pouze o nepatrná 2 %. I zde hrála velkou roli nízká srovnávací základna.

Prodej motorových vozidel se zrychlil

Samostatnou kategorií je prodej motorových vozidel, u nichž rostly tržby o 4,9 %. To lze vysvětlit tím, že v pořadnících na auta se dostalo konečně na lidi, pro které dříve nebyla auta k dostání. Svou roli i zde určitě sehrála také nízká srovnávací základna.

Důvodem poklesu maloobchodních tržeb je pokles reálných mezd

Obecně se dá říct, že v ekonomice vidíme dopad poklesu reálných mezd. Šetření na potravinách je toho logickým důsledkem. Řada lidí se musela výrazně omezit a přešla od dražších potravin k levnějším, které jsou plné náhražek.

Centrální banka může být spokojená

Tato zpráva může centrální banku uchlácholit tím, že v nejbližší době nemusí s úrokovými sazbami nic dělat. Vše jde podle plánu.

Do budoucna se maloobchod zotaví

Do budoucna ale bude inflace slábnout, tím skončí pokles reálných mezd a vystřídá ho mírný růst. Najednou nebude takový tlak na šetření, což oživí maloobchod. Toho se ale dočkáme nejspíš až koncem roku, přičemž za celý rok 2023 očekávám pokles kolem 5 %.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: