30. srpna 2022
Kategorie: Tipy a PR

Má smysl termínovaný vklad v roce 2022?

Přemýšlíte, kam uložit peníze, aby vám něco vydělaly a neležely jen tak ladem na bankovním účtu? Možná přemítáte, zda bude lepší spořicí účet, termínovaný vklad nebo jiný druh investice. Ujasněte si, jaký druh spoření je vhodný právě pro vás.

Spoření bez rizika: Spořicí účet a termínovaný vklad

Spořicí účet a termínovaný vklad je pro vás vhodný v případě, že neradi podstupujete riziko a jste spíš konzervativně založení. V obou případech je váš vklad ze zákona pojištěný, a to až do výše 100 000 eur. Jelikož nepodstupujete v podstatě žádné riziko, nemůžete čekat ani závratné úroky a oslnivé výdělky, nicméně vzhledem k tomu, že máte peníze v klidu a bezpečí uložené, na vás čeká příjemný úrok.

Spořicí účet: Jeho výhoda spočívá v tom, že je flexibilní. To znamená, že ke svým penězům máte přístup, kdykoli potřebujete. Úrok je tu nižší než v případě termínovaného vkladu. Běžně se pohybuje kolem 3–4 %.

Termínovaný vklad: Výhodou je vyšší úročení. MONETA například nabízí úrok 5,3 % ročně. Peníze uložené v tomto produktu jsou ale pevně zafixované na předem dohodnutou dobu. Sice si vyberete, na jak dlouho to bude (každá banka nabízí jiný horizont krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých vkladů), ale finance nemůžete bez postihu vybrat dřív.

Pro koho se hodí termínovaný vklad?

Termínovaný vklad je tak vhodný pro všechny s určitým volným finančním obnosem, jež mohou nějakou dobu „postrádat“. Zároveň je ideální pro lidi, kteří, jak jsme již zmiňovali, nechtějí nést žádné finanční riziko spojené s investováním. To s sebou nese sice vidinu mnohem vyšších výnosů, na druhou stranu u investic do čehokoli vždy riskujete také prodělání investovaných peněz.

Jak vybrat termínovaný vklad?

Rozhodnete-li se pro termínovaný vklad, pak vybírejte podle možnosti délky vkladu. Obecně se vám vyplatí spíš krátkodobější vklad, zohledníte-li inflaci i nemožnost s penězi nakládat, kdykoli budete potřebovat. Zároveň by pro vás měl být hlavním parametrem výběru úrok na termínovaném vkladu. Čím je vyšší, tím samozřejmě lépe pro vás. Důležitá

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: