
Má OSVČ v prvním roce šanci získat půjčku? Jak a kde?
Získat bezpečnou a nejlépe i výhodnou půjčku známá mít pravidelný a stabilní příjem, který je žadatel o půjčku schopen doložit. U OSVČ banky i nebankovní poskytovatelé půjček nejčastěji vyžadují daňové přiznání. Má tedy začínající podnikatel, který nemá ani jedno daňové přiznání, šanci získat půjčku třeba právě na rozjezd podnikání?
Špatná zpráva pro OSVČ: mít stálý příjem nestačí
Dle zákona jsou poskytovatelé půjček v Česku povinni prověřit úvěruschopnost žadatelů o půjčku. K tomu mimo jiné slouží potvrzení o výši pravidelného příjmu. U zaměstnanců jsou to například výpisy z účtu, na který jim chodí každý měsíc výplata, u podnikatelů a OSVČ zase daňové přiznání.
Daňové přiznání se ale podává jednou ročně a to za předchozí zdaňovací období. V prvním roce podnikání tedy živnostník nemá žádnou možnost, jak by mohl své příjmy doložit pomocí oficiálního dokumentu. OSVČ v prvním roce podnikání jsou tak bráni jako riziková skupina žadatelů, protože jejich příjem nelze ověřit. Například banky jim půjčky nechtějí poskytovat vůbec. Jaké další možnosti živnostníci mají?
Dobrá zpráva pro OSVČ: hodí se mít dobrou úvěrovou historii
Pro poskytovatelé půjček je zásadní tzv. bonita klienta, česky se používá úvěruschopnost. Bonita je široký pojem a nezahrnuje pouze stávající příjmy klienta, ale jeho finanční situaci nejen teď, ale i v minulosti.
Správný poskytovatel půjčky tak při ověřování bonity klienta bere v potaz také jeho platební morálku, kterou si snadno ověří díky existenci registrů dlužníků. Ty shromažďují a ukládají informace o všech sjednaných úvěrech v ČR.
Pokud má živnostník dobrou platební morálku a nikde nic nedluží a ani nikdy nedlužil, má šanci, že poskytovatel půjčku přistoupí na jiné řešení. U banky pravděpodobně nikoliv, ale nebankovní poskytovatelé půjček bývají v tomto směru daleko ochotnější. Přece jen, proč odmítnout zákazníka, který v minulosti ukázkově splatil všechny své dluhy?
Speciální půjčky pro začínající podnikatele
OSVČ potřebující peníze vyloženě na rozjezd podnikání, mohou požádat o speciální půjčku, která je určená přímo pro začínající podnikatele. Takové dokonce nabízí i banky. Získat je však není nic snadného, protože banka požaduje záruky, že se podnikání rozjezd a banka své peníze uvidí zpět.
K získání půjčky na rozjezd podnikání je požadována celá řada dokumentů, ze kterých lze zjistit, jak vysokou má podnikatel šanci uspět na trhu, a za jak dlouho lze očekávat návrat investice. K základním dokumentů patří podnikatelský záměr a finanční rozvaha s jasně definovaným předmětem podnikání a podrobnou finanční analýzou počátečních nákladů. Samozřejmostí je bezdlužnost a vyžadována může být i nějaká záruka v podobě bonitního ručitele nebo hmotné zástavy (nemovitosti).
Existují jiné možnosti, jak může OSVČ doložit svůj příjem?
Živnostník, který shání půjčku na soukromé či jiné potřeby než rozjezd podnikání, či mu chybí propracovaný podnikatelský záměr, se může obrátit na nebankovní poskytovatele půjček. A to zejména tehdy, pokud má v úmyslu půjčit si pár desítek tisíc korun. Někteří nebankovní poskytovatelé totiž u menších půjček daňové přiznání vůbec nepožadují.
To ale neznamená, že nechtějí po OSVČ doložit příjem jiným způsobem. Místo daňového přiznání mohou požadovat alespoň kopie výpisů z bankovního účtu živnostníka. Z bankovních výpisů lze zjistit celkový pohyb na účtu, tedy nejen zaznamenané úhrady faktur ze strany zákazníků, ale i pravidelné výdaje.
Poskytovatel půjčky si tak poměrně snadno může udělat obrázek o osobních financích žádajícího OSVČ a s přihlédnutím k čisté úvěrové historii, může živnostník získat slušnou nebankovní půjčku i bez daňového přiznání.