22. října 2024
Kategorie: Tipy a PR

Kybernetická rizika ohrožují podnikání: Jak chránit firmu před kybernetickými hrozbami?

V dnešní době se kybernetická bezpečnost stala jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících chod firem. Kybernetická rizika se řadí mezi hlavní podnikatelská rizika, protože cokoliv, co ohrožuje IT infrastrukturu, ohrožuje i celkový chod společnosti. Firmy jsou nyní více než kdy jindy závislé na digitálních datech a informačních systémech, což zvyšuje nároky na vedení firem, aby aktivně chránilo své digitální prostředí a přizpůsobilo se neustále se měnícím hrozbám.

Manažeři informační bezpečnosti (CISO) mají klíčovou roli při řízení kybernetických rizik a jejich efektů na firmu. Aby mohli správně ohodnotit rizika a jejich dopady, musí nejen rozumět technologickým aspektům, ale také potřebám a prioritám daného podnikání. Zároveň musí chápat, jak se mohou chovat zařízení nebo objekty, které původně nebyly navrženy s ohledem na bezpečnost,“ říká Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Odolnost jako základní pilíř kybernetické bezpečnosti

Dříve se odolnost IT infrastruktury zaměřovala především na technické aspekty, jako je obnovení provozu serverů. Dnes jde ale o daleko širší koncept, kdy se jedná o povinnou součást firemních procesů, doloženou plánem, který je auditovatelný a splňuje legislativní požadavky. K zajištění ochrany firemního IT prostředí lze přistupovat prostřednictvím několika klíčových metod:

1. Prioritní obnova

Klíčovým prvkem efektivního zvládání krizí je stanovení priorit při obnově systémů a služeb. Toto pořadí by mělo být stanoveno na základě pravidelných diskusí mezi vedením firmy a provozním týmem, kdy finální rozhodnutí musí schválit vrcholové vedení. Takový proces přináší manažery kybernetické bezpečnosti do centra dění, kde mohou aktivně ovlivňovat rozhodování firmy při zvládání kybernetických hrozeb.

2. Obranné strategie

Kvalitní obranná strategie se vyznačuje správnou kombinací bezpečnostních produktů, služeb a efektivních procesů. Zde platí pravidlo, že méně je někdy více. Specialisté v oblasti kybernetické bezpečnosti si uvědomili, že přemíra produktů a dodavatelů může být neefektivní. Nová éra bezpečnosti se zaměřuje na konvergenci, nikoli na neustálé přidávání nových nástrojů.

3. Nabídka možností

Součástí odpovědnosti CISO manažerů je poskytovat vedení firmy jasně strukturované scénáře, které zahrnují možnosti investic, časový harmonogram, přínosy i potenciální rizika jednotlivých kroků. Manažer kybernetické bezpečnosti navrhne strategii a jednotlivé kroky, ale konečné rozhodnutí zůstává na vedení firmy. Tímto způsobem se manažer informační bezpečnosti stává realizační pákou pro konsenzuální rozhodnutí, a není vnímán jako jediný odpovědný za následky těchto rozhodnutí.

4. Podpora vrcholového vedení

Kybernetická bezpečnost je strategickou záležitostí a manažer informační bezpečnosti by měl odpovídat přímo generálnímu řediteli firmy. V sázce je totiž přežití celé společnosti. Pokud kybernetická bezpečnost není na nejvyšší úrovni priorit, může to mít fatální důsledky. Bez jednoznačné a silné podpory vedení může být snaha o zajištění bezpečnosti jen obtížně realizovatelná.

Kybernetická bezpečnost není jen o vyhýbání se rizikům. Je nutné zaujmout celostní přístup, který integruje všechny aspekty bezpečnosti do jedné platformy. Toto přitom nemusí znamenat monopolizaci; účinné mohou být i starší nebo méně komplexní řešení. Nicméně přílišná rozmanitost technologií, dodavatelů a procesů může vést k chaosu, jenž nakonec přispívá k velkým bezpečnostním incidentům,“ dodává Ondřej Šťáhlavský.

Jaké jsou důsledky neřešených kybernetických rizik?

Pokud firma kybernetická rizika podceňuje, může snadno čelit velkým finančním ztrátám, které mohou několikanásobně převýšit úspory, jež byly dosaženy nerealizováním bezpečnostních opatření. Příkladem může být incident, kdy společnost ušetřila na investicích do zabezpečení, ale nakonec přišla o miliony. Pro firmy je tak klíčové nejen reagovat na aktuální hrozby, ale také investovat do prevence a efektivního zabezpečení celé organizace.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: