15. března 2023
Kategorie: Byznys

Kaufland a Lidl nabízí možnost vrácení PET lahví!

Mnoho z nás bojuje s obrovským množstvím PET lahví v domácnosti. Recyklace je samozřejmě první volbou, ale mnoho lidí k tomu potřebuje trochu více motivace. Z tohoto důvodu se obchodní řetězce Kaufland a Lidl rozhodly, že otestují zpětný odběr PET lahví a plechovek. Zákazníky to bude motivovat k recyklaci, protože získají slevové kupony. Musí ale vrátit šest a více kusů.

Ekologie je sázkou na úspěch

Vedení obchodního řetězce Kaufland bylo velmi pyšné na spuštění prvního automatu na vracení PET lahví. Jednalo se totiž o zcela první automat tohoto druhu v Čechách. V posledních letech je udržitelnost a ekologie velmi diskutovaným tématem. Jakmile se rozhodnete pro produkt nebo službu, která podporuje tuto myšlenku, tisíce lidí si ji nadšeně vyzkouší.

V současnosti se jedná o zpětný odběr PET lahví. Lidé neplatí žádnou zálohu při nákupu lahví a nebudou také dostávat žádnou finanční odměnu za jejich vrácení. Místo toho se obchodní řetězce rozhodly pro slevové kupóny, které budou poskytovat možnost levnějšího nákupu dalšího zboží. Slevy platí jen na určité zboží, např. na nápoje San Terra.

Budou zálohy PET lahví zakotveny v zákonech?

Důvodem, proč se zatím nemluví o zálohování PET lahví a systém nefunguje stejně jako v případě skla, je jednoduchý. Zálohování PET lahví a plechovek totiž není legislativně upraveno. Obchody proto přišly s tímto řešením, které funguje podobně. Mělo by zákazníky dostatečně motivovat k vracení lahví a plechovek. Do budoucna ale očekávají velké změny.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) již začalo připravovat návrh zákona o zálohách. Jakmile bude tento zákon v platnosti, nákup i výkup PET lahví a plechovek bude fungovat stejně jako v případě skleněných lahví. Je možné, že se do legislativy dostanou i další typy obalů a zákazníci budou moci vracet mnohem více obalů. Získají peníze zpět a nebudou muset tolik myslet na recyklování.

Zdroj/foto: Lidl, Kaufland

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: