24. srpna 2023
Kategorie: Tipy a PR

Jakou vybrat investiční platformu pro dlouhodobé investování?

Díky technologiím a internetu může investovat do kapitálových trhů téměř každý. Stačí mít v telefonu či počítači jen jednu z aplikací a správně nakoupit. Každá investiční platforma ovšem nabízí něco trochu jiného. Když hledáte ideální platformu pro dlouhodobé investování, je důležité porozumět různým typům investičních fondů – zejména rozdílu mezi aktivně a pasivně spravovanými fondy.

Velmi důležité je také si ujasnit, jestli chci peníze jen pasivně ukládat nebo se chci na investování aktivně podílet a trávit tím čas. Jsou to dvě zcela odlišné cesty.

Aktivně spravované fondy vs. Pasivně spravované fondy

Aktivně spravované fondy: Tyto fondy mají takzvané portfolio manažery, kteří aktivně rozhodují o tom, do jakých akcií nebo dluhopisů fond investuje. Jejich cílem je překonat benchmark, např. tržní index. Za tuto službu často účtují vyšší poplatky roční poplatky. Pokud jsou tyto poplatky vyšší než 2 % za rok, tak tento aktivně spravovaný fond bude jen těžko hodnotit vaše peníze, i když budou dané investiční instrumenty vybrané správně.

Pasivně spravované fondy: Tyto fondy obvykle kopírují tržní index a nesnaží se jej překonat. Jejich poplatky bývají nižší, protože nevyžadují tolik aktivního řízení. Mezi pasivně spravované fondy můžeme zařadit ETF, která se věnují buď nějaké geografické oblasti, nějakému segmentu nebo části trhu. Výhoda těchto pasivních fondů je, že se skládají nejčastěji ze stovek firem, takže krach či problém jedné či čtyř firem výrazněji nezahýbá vašimi investovanými penězi. Jednoduše sázíte na to, že trh poroste.

Přehled nejpopulárnějších investičních platforem v ČR

  • XTB: Jedná se o globálního brokera, který nabízí obchodování s mnoha instrumenty, včetně akcií, dluhopisů a komodit. Umožňuje i obchodování s deriváty. Více si přečtěte v recenzi o XTB. Můžete zde nakoupit také celou řadu ETF fondů a neplatíte žádné poplatky za držení.
  • Portu: Portu nakupuje pasivní ETF, ale jedná se o velmi jednoduchou platformu, do které můžete posílat peníze podobně jako na spořicí účet.
  • eToro: Tato platforma je známá svou funkcí „copy trading“, což umožňuje méně zkušeným investorům kopírovat obchody zkušenějších obchodníků. Nabízí širokou škálu investičních možností, ale je důležité být opatrný s poplatky.
  • Degiro: Toto je oblíbená platforma mezi evropskými investory díky nízkým poplatkům a široké nabídce instrumentů. Je ideální pro ty, kteří si chtějí sami spravovat své portfolio.

Pravidelné investování je jedním z nejsnazších a nejefektivnějších způsobů, jak stavět bohatství v průběhu času. Když investujete pravidelně stejnou částku, kupujete více akcií, když jsou ceny nízké, a méně, když jsou ceny vysoké. To může pomoci snížit průměrnou nákladovost vašich investic v průběhu času. Pokud používáte tedy aktivní nebo pasivní investování, tak se obecně doporučuje investice diverzifikovat také v čase.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: