04. srpna 2021
Kategorie: Investice

Exchange Traded Fund (ETF) fondy

V poslední době se těší velké oblibě na burze tzn. ETF Fond (Exchange Traded Fund), pro něhož se používají i výrazy jako iShare, SPDR nebo indexová akcie. Tyto fondy lze prostřednictvím brokerů prodat i koupit kdykoliv si to jen zamanete. ETF fondy se poprvé objevily na Americké burze AMEX v roce 1993. V posledních letech se však zájem o obchodování s nimi výrazně zvýšil.

Jak ETF fondy fungují?

Vše vlastně spočívá v tom, že fond nakoupí vybrané podkladové aktivum a vydá si je na své vlastní akciové podíly. Tyto podíly se poté prodávají na akciové burze. Emitují je zpravidla velké společnosti, které zajišťují jejich likviditu.

Pořízení a nárok na zisk

Je známo, že náklady na pořízení ETF fondů jsou sice nižší než pořízení a provoz klasických podílových fondů, bohužel i ETF ale něco stojí. Důležité je však zmínit fakt, že se dají zakoupit pouze přes brokera, což je obchodník s cennými papíry, který si účtuje poplatek za každý obchodní příkaz investora, který zahrnuje i nákup či prodej ETF fondu. Jakožto vlastník máte ovšem nárok pouze na část zisků, jako například zaplacené úroky nebo vyplacené dividendy.

V čem je tedy háček?

Na burze dnes najdete tisíce fondů. Musíte být opravdu přesvědčiví, abyste s tím vaším uspěli. To ale není zdaleka jediný problém. Největší problém investorů spočívá v tom, že někteří mají tendence obchodovat až příliš často. Již jsem se zmiňovala o brokerech, pokud si pamatujete, tak ti si účtují poplatky za každý obchodní příkaz, takže profitují hlavně oni.

Podle čeho ETF fond vybírat?

Při výběru ETF fondu bychom se měli řídit následujícími kritérii:

  • Investiční strategie
  • Kredibilita investiční společnosti spravující fond
  • Historie dosažených výnosů
  • Poplatky

Jaký je rozdíl mezi ním a podílovým fondem?

Nejhlavnějším rozdílem asi je, že v podílovém fondu jsou manažeři, kteří spravují celé portfolio fondu. Rovněž není obchodovaný na burze a vstup do něj trvá i několik dní.

Výhody ETF?

  1. Jsou daňově efektivnější než podílové
  2. Mají nižší roční výdaje než aktivní zpracované fondy
  3. Obchodují se na burze každý pracovní den
  4. Většina podílových fondů požadují vysoké investice, ETF však začíná na nízkých
  5. Fondy umožňují širokou škálu investic
Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: