02. listopadu 2020
Kategorie: Investice

Studie leteckých snímků napoví, zda se vyplatí investovat do solárních panelů

O udržitelném rozvoji se mluví ve všech sférách. Je to cesta, kterou se musí vydat celá planeta, pokud chceme udržet stávající životní standard i pro budoucí generace. A v ČR se těmito tématy začínají místní samosprávy v posledních letech zabývat stále více. Například vedení města Brna si nechalo zpracovat analýzu oslunění střech ve městě. To má vést k tomu, aby mohlo město učinit správné rozhodnutí ohledně umístění fotovoltaických systémů.

Dopad slunečního záření

Analýza přitom nebyla vlastně zase tak finančně ani časově nákladná a rozhodně nikdo nemusel šplhat po brněnských střechách. Analýza se totiž prováděla z leteckých snímků. Mapa osvitu je součástí snahy začít využívat co možná nejvíce zdrojů obnovitelné energie. Brno totiž již před časem schválilo vlastní strategii rozvoje, ve které je udržitelná energetika a zachování klimatu na jedné z předních pozic.

Dostupné i pro občany

Z leteckých snímků vznikl pomocí softwarového výpočtu model povrchu, na němž bylo následně možné provést výpočet oslunění jednotlivých střešních ploch. Podobný postup by šel bez potíží využít i v jiných městech. Je to časově i finančně velmi výhodné, a přitom to poskytuje velice přesné a užitečné údaje.

Výsledkem je mapa celého města, na níž jsou u jednotlivých budov barevně vyznačeny plochy podle množství světla, které na ně v průběhu dne dopadá. Mapa tak uživateli řekne, zda je střecha vhodná pro instalaci fotovoltaiky, a podrobný výpočet pomůže zjistit i to, kolik kWh elektrické energie lze ročně vyrobit. Analýza je navíc dostupná i pro běžné občany, kteří mohou zvážit umístění fotovoltaiky na střechy vlastních domů.

Je to první krok pro město, aby mohlo vyhodnotit, kde mají panely smysl a kde by se jednalo jen o plýtvání penězi. Podobně by se snad v příštích letech mohla inspirovat i další města. Sluneční energie je totiž jednou z těch, která u nás zatím není zcela vhodně využita a je to škoda.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: