09. dubna 2024
Kategorie: Zajímavosti

Daňové přiznání bez stresu: 6 tipů pro bezchybné podání

Termín pro podání daňového přiznání za rok 2023 se blíží. I když se jedná o administrativní úkon, kterým si musí projít každý poplatník, s trochou přípravy a znalostí se dá zvládnout bez stresu a zbytečných chyb.

1) Zjistěte, co je nutné zdanit

Prvním krokem je zjistit, které příjmy je nutné v daňovém přiznání uvést. Zahrnují se sem příjmy ze závislé činnosti, podnikání, pronájmu nemovitostí, kapitálového majetku (dividendy, úroky), ale i neosvobozené dary a příjmy z prodeje majetku (např. akcie, kryptoměny). Nezapomeňte na specifické případy, jako jsou příjmy z prodeje nemovitostí v rámci pěti let od nabytí do vlastnictví.

2) Optimalizujte daňový základ a uplatněte slevy

Daňový základ je možné snížit o náklady (skutečné nebo paušální) v případě podnikání a pronájmu. Dále je vhodné zvážit uplatnění odčitatelných položek (úroky z úvěru na bydlení, pojistné) a slev na dani (na poplatníka, děti, manžela/manželku, studenty, atd.). Nezapomeňte na doložení všech nároků a potvrzení.

3) Pozor na správné zaokrouhlení

Položky v daňovém přiznání se zaokrouhlují na celé koruny (standardní matematické zaokrouhlování). Základ daně se zaokrouhluje na stokoruny dolů, daň naopak nahoru.

4) Podání na správný finanční úřad

Daňové přiznání se podává na finanční úřad, dle bydliště poplatníka (trvalého nebo hlášeného přechodného pobytu).

Seznam finančních úřadů

5) Včasná platba daně

Daň je nutné uhradit do stejného termínu, jako je podání daňového přiznání. Platba se považuje za provedenou až po připsání na účet finančního úřadu. Doporučuje se s platbou neotálet, s ohledem na dobu trvání bankovního převodu a případné vyměření úroku z prodlení.

6) Nestíháte termín? Požádejte o prodloužení

V případě, že nestihnete termín pro podání daňového přiznání, máte možnost využít pětidenní liberační lhůty bez sankcí. Dále je možné požádat o prodloužení lhůty o tři měsíce (se zdůvodněním a za správní poplatek). Žádost o prodloužení je nutné doručit správci daně nejpozději v den uplynutí lhůty pro podání přiznání.

Bonusové tipy

  • Využijte elektronické podání daňového přiznání, které je pohodlné a zjednodušuje proces.
  • V případě složitějších daňových záležitostí se neváhejte obrátit na daňového poradce, který vám pomůže s vyplněním a optimalizací daňového přiznání.

S trochou přípravy a znalostí tak zvládnete daňové přiznání bez stresu a včas. Pamatujte, že včasné a správné podání je důležité pro vyhnutí se případným sankcím.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: