30. září 2020
Kategorie: Tipy a PR

5 zaručených tipů pro efektivnější řízení firmy

Proč ostatní firmy rostou, zatímco ta vaše dlouhodobě stagnuje? Nehledejte vinu u tvrdé konkurence, ale především u sebe. Skutečnou příčinou je vás mindset – přestaňte si své podnikání komplikovat překážkami, které vám znemožňují realizaci konkrétních kroků, případně vás naopak nutí do něčeho, co pro vás nemá význam.

1. Zaměstnávejte pouze potřebné

Měli byste přijmout poněkud drsnou pravdu. Skutečně potřebná je přibližně třetina zaměstnanců, zbytek je ve firmě spíše do počtu. Praktický příklad hovoří za vše: není důvod zaměstnávat IT administrátora, jehož pracovní náplní je správa identit a přístupů. Tyto operativní úkony lze řešit automaticky. Problematikou se zabývá identity management.

2. Dejte prostor kreativcům

Nešvarem větších společností bývá absence kreativity. Vzpomeňte si na své začátky, kdy jste přemýšleli úplně jiným způsobem a znovuobjevte svou invenci. Zároveň vyslyšte myšlenky kreativních zaměstnanců, kteří hýří nápady na nové projekty.

3. Obklopujte se zkušenými lidmi

Mladá krev přináší do podnikání dravost, ale do vedoucích pozic přesto obsazujte lidi s bohatými zkušenostmi. Podle personalistů je optimum cca deset tisíc odpracovaných hodin v daném oboru. Připadá vám to hodně? Jednoduchým výpočtem zjistíte, že jde o časový úsek v rozmezí 4-5 let.

4. Sledujte vývoj trhu

Přestože vaše firma vyrábí již řadu let jeden a ten samý produkt, nikde není řečeno, že tomu tak bude i v blízké budoucnosti. Dobrý podnikatel neusíná na vavřínech a vždy má v záloze alternativu. Sledujte, co zákazníci chtějí a přizpůsobte svou nabídku jejich aktuálním potřebám.

5. Využívejte moderní technologie

Mnohé úspěšné firmy dnes fungují tak, že se spoléhají na menší, ale za to velmi úderné týmy – zakládají větší počet poboček a snaží se uspět globálně. Výjimkou není ani Jeff Bezos (zakladatel Amazonu), podle kterého by měly k nasycení týmu stačit dvě pizzy. S rozptýlenou pracovní silnou však úzce souvisí používání efektivních komunikačních nástrojů – bez vhodně zvolených technologií se v dnešní době žádná úspěšná firma neobejde.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: