Zelená elektřina: Kde probíhá výroba a jak se odebírá?
Obnovitelné zdroje elektřiny jsou v současnosti velmi důležité. Stále více lidí se rozhoduje pro solární panely na své střeše, aby ušetřili na účtech za energie a zároveň ušetřili přírodu. Jako zelená elektřina se označuje vše, co se vyrobí v solárních, větrných nebo vodních elektrárnách. Jak se přesně vyrábí a jak si můžete být jisti, že ji odebíráte?
Českých výrobců zelené elektřiny je mnoho
Obnovitelná elektřina je vyrobena ze slunce, vody, větru nebo biomasy. Jednoduše ze zdrojů, které lze obnovit. Díky tomu nijak nepřispívají k tvorbě škodlivých emisí, které jsou hlavním zdrojem změny klimatu. V Čechách lze zelenou elektřinu odebírat od desítek ekologických výrobců. Zdrojem jsou i bioplynové stanice, kde se biologický odpad mění na plyn.
Skvělou zprávou pro odběratele elektřiny je fakt, že si mohou u svého dodavatele (např. E.ON) přímo zvolit, ze kterého zdroje svou energii chtějí. Jestli se vám líbí koncept solárních elektráren, můžete ji odebírat jen z nich. V každém případě získáte certifikát o původu energie, kterou doma využíváte.
Jak probíhá odběr zelené elektřiny?
Ne, skutečně nemá jinou barvu a ničím se neliší od té běžné. Rozdílem je pouze zdroj, ze kterého pochází. Dodavatel zelené elektřiny ji zajistí od výrobců. Poté ji nabídne svým klientům. Stejně jako u běžné elektřiny, i v případě zelené máte jistotu, že vám proud poběží neustále. Je naprosto stabilní, protože ji dodavatel odebírá z mnoha zdrojů.
Rozdíl poznáte jen na ceně, protože ceník je v tomto případě trochu odlišný. Dále získáte certifikát, podle kterého si budete naprosto jistí, co máte ve svých zásuvkách. Od dodavatele získáte záruku původu a budete moci tímto způsobem chránit přírodu, využívat obnovitelné zdroje a snižovat klimatické změny, aniž byste museli mít na střeše vlastní solární panely. Ty nejsou pro každého možné, ale zelená elektřina pro každého dostupná je.