16. srpna 2023
Kategorie: Byznys

Vývoj cen v zemědělství a průmyslu v červenci

V dnešním článku se zaměříme na vývoj cen v zemědělství a průmyslu za měsíc červenec. Tento klíčový ekonomický indikátor nese důležité informace pro podnikatele různých odvětví, které jsou ovlivněny cenovými výkyvy na trhu. Zatímco ceny některých komodit pokračují v poklesu, jiné se naopak zdražují. Tato dynamika může mít významný dopad na strategie podniků a jejich tržní plánování.

Ceny obilovin a energií pokračovaly v poklesu

Ceny zemědělských produktů pokračovaly v červenci ve snižování. Největší pokles ceny lze pozorovat u obilovin, kde došlo k výraznému zlevnění. Naopak ceny ovoce, zeleniny a vajec se zvýšily, čímž vytvořily výjimku v tomto trendu.

Ceny obilovin v červenci výrazně klesly, což může vést k očekávání nižších cen pečiva. Důvodem pro tento pokles je zlepšení situace v energetickém sektoru a pohonných hmotách v porovnání s loňským rokem. Navzdory tomu však zákazníci zaznamenali mírný nárůst cen za chléb.

Ceny zemědělských výrobků v rostlinné výrobě zaznamenaly v červenci mírný meziroční pokles o 14,3 procenta. Nejvíce se zlevnila cena olejnin a obilovin. Na druhé straně ceny ovoce vzrostly o 18,7 procenta a zeleniny dokonce o 22,9 procenta. Stejný trend pozorujeme i v živočišné výrobě, kde ceny vajec stouply o 27,6 procenta a ceny prasat dokonce o 29,0 procenta.

Vývoj cen průmyslových výrobců

Ceny průmyslových výrobců v červenci meziročně stouply o 1,4 procenta, což je nižší nárůst než v předchozím měsíci. Zvláště se zvýšily ceny potravinářských výrobků, a to o 4,9 procenta. Na druhou stranu byly zaznamenány poklesy cen chemikálií, základních kovů a dřevěných a korkových výrobků.

Růst cen stavebních prací

Ceny stavebních prací se v červenci zvýšily o 4,8 procenta, což signalizuje určité oživení v oblasti stavebnictví. Nicméně ceny materiálů a výrobků používaných ve stavebnictví rostly pomaleji, pouze o 0,9 procenta, což je způsobeno nižší poptávkou na trhu. Navíc stále platí, že významné oživení realitního a stavebního trhu bude záviset na snížení úrokových sazeb na hypotéky.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: