18. března 2022
Kategorie: Investice

Je rozumné v dnešní době investovat do nemovitostí?

Česká národní banka nedávno oznámila, že se v roce 2022 dostane inflace až na sedm procent. Proto se nabízí otázka, co udělat s vašimi penězi, aby neztratily na hodnotě a v lepším případě se ještě zhodnocovaly. Investovat můžete do mnoho věcí, v posledních měsících jsou nejlepší investice do nemovitostí.

Musíte si dávat pozor, jaký byt nebo dům kupujete

V dnešní době jsou ceny bytů a domů na takových hodnotách, o kterých se nám ani nesnilo. Rostou ale také ceny pronájmů, mnohdy až o několik tisíc korun měsíčně. Proto je vhodná doba na to, koupit si nemovitost a dlouhodobě si ji držet. Bohužel, například v Praze je bytů velmi málo, proto jsou ceny velmi vysoké. Pouze v některých městech se vyplatí do bytů investovat – Most, Chomutov nebo Přerov.

V těchto oblastech sice koupíte nemovitost levněji, nepanují tu ale dobrá ekonomická nebo sociální situace. Výhodnost investice do bytů byste si měli nechat přepočítat, některé společnosti se na to specializují. Vyplatí se vědět, v jakých oblastech bude návratnost vysoká a kde bude klesat. Koupě bytu na pronájem se dnes vyplatí v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Někteří investoři si musí vzít hypotéku

Nejvýhodnější byty jsou ty, které jsou malé. Výnosnost takových bytů vychází na asi 4,40 procenta. Musí být do 40 metrů čtverečních a před rekonstrukcí. Na druhém místě se umístily byty do 60 metrů, které mají výnos 4,11 procenta. Nově zrekonstruované byty mají výnosnost pod touto hranicí, stejně jako byty s velikostí nad 60 metrů.

Existují i města, ve kterých bohužel nájemné hypotéku nepokryje, i když tak někteří investoři musí řešit nákup nemovitosti. V Brně činí nájemné bytu o velikosti 40 metrů asi 10 840 korun, splátka by ale vyšla na skoro 13 tisíc. Je nutné koukat na co nejlepší návratnost. Pokud umíte zhodnotit své peníze, může si vzít hypotéku na byt a splatit ji o mnoho let dříve.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: