27. května 2022
Kategorie: Byznys

Pohonné hmoty budou znovu zdražovat

Není ničím výjimečným, že ropa chvíli zdražuje, poté zase zlevňuje. Tentokrát se lidé musí připravit na první případ. Nejen v České republice, ale po celé Evropě se budou pohonné hmoty zdražovat. Dokonce se omezily dodávky plynu.

Na nárůst cen pohonných hmot se raději připravte

Benzin se dostal na cenu 35,98 korun za jeden litr, což je zvýšení o jeden haléř, naopak nafta zlevnila a v průměru stojí 34,92 koruny za litr. Během posledních týdnů si řidiči určitě všimli, že pohonné hmoty zlevnily, nakonec se ale musí připravit na zdražování. V příštích týdnech to poznáte na čerpacích stanicích. Důvodem zdražování je zvyšující se cena ropy na světovém trhu.

Cena ropy se zvedla již na 85 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od listopadu loňského roku. Od roku 2014 se tak přiblížila svému maximu. Jen za posledních 14 dní zdražila ropa Brent o asi šest procent, když se cena počítá v dolarech. Při přepočtu na české koruny se ale jedná o pouhé 2,3 %. Je to dané tím, že koruna posílila a je nejsilnější od poloviny června 2021.

Nemusíte se bát korunových zdražení, bude se jednat o haléře

Pokud tankujete často, možná ani nepoznáte, že se benzin nebo nafta zdražili. Vesměs je takovým řidičům jedno, za kolik tankují, protože autem jezdit musí. V tomto případě se bude jednat o maximálně deset haléřů za litr. Ropa zdražuje, protože se společnosti bojí o ekonomiku kvůli nové variantě koronaviru. Nabídka ropy je stále omezovaná. Cena za jeden barel se podle některých může dostat až na 100 dolarů.

Cena se zvyšuje kvůli tomu, že se omezují dodávky plynu. V některých případech totiž ropa slouží jako jeho náhrada. Mezinárodní agentura pro energetiku Rusko obvinila, že dodávky omezuje záměrně. Rusko má ale jasno, své závazky plní dlouhodobě a proti tomuto obvinění vzneslo námitky. Podle agentury se ale dodávky snížily až o jednu třetinu.

Zaujal vás článek? Sdílejte jej přátelům: